Трябва ли богатите да плащат допълнителни данъци?

богатите

Все по-често на международни форуми се обсъжда налагането на по-високи данъци на най-богатите хора. Мнозина политици смятат, че това е решение на кризата заради увеличаващите се разходи за живот и ще закърпи изтънелите национални бюджети. Други възразяват, че това е остаряла мярка, напомняща тоталитарните режими в Източна Европа, които смазваха предприемчивостта и възможностите да се печели повече, отколкото позволява държавата.

Призивите от страни от цял свят за налагане на допълнителен данък от 2% на най-богатите близо 4000 души по света се засилиха по време на пандемията. После позаглъхнаха, но сега, когато военните конфликти взеха да се увеличават, а разходите за военно оборудване да скачат лавинообразно, темата отново стана суперактуална.

Към това задължително трябва да прибавим и други два глобални проблема – задълбочаващото се неравенство между имането и нямането в две трети от държавите по света, както и все по-застаряващото население, което

поставя пред риск икономиките и финансирането на климатичния преход.

Европейската комисия обяви в сряда, че подкрепя бразилската инициатива в Г-20 и е за налагане на данък върху най-богатите.

Заместник-председателят на Комисията Маргаритис Схинас заяви на пленарна сесия в Европейския парламент, че мултинационалните компании трябва да се облагат там, където се генерират печалбите. Освен това мярката трябва да обхваща и криптоактивите.

“Комисията отдавна е силно ангажирана да работи за предотвратяване на злоупотребите в областта на данъчното облагане в Европа. Ние сме за изпълнение на директивата срещу така наречените компании, фиктивни дружества в Европа. Съжаляваме обаче, че тази директива все още не е факт. Вече три години настояваме държавите членки да постигнат окончателно съгласие”, каза Схинас.

Държавите от Европейския съюз обаче

не бързат да въведат това законодателство,

защото десетилетия наред се състезаваха да предлагат все по-ниски данъци за богатите, за да привличат инвестиции. Освен това милиардерите често плащат по-нисък данък от по-бедните данъкоплатци, защото могат да държат богатството си в “кухи” компании, предпазвайки се от данък върху доходите.

По данни на Европейската данъчна обсерватория, ако бъде наложен такъв данък,

той може да носи 250 млрд. долара годишно

и ще обхване богатството на стойност близо 13 трлн. долара.

Засега тази идея изглежда доста утопична, но все пак успя да разбуни духовете и да предизвика най-шумните дебати по темата досега. Доказателство за това е, че дори пося смут в рая на милиардерите  – Швeйцapия. В страната тече paзгopeщeн дeбaт oтнocнo дaнъцитe въpxy нacлeдcтвoтo нa cвpъxбoгaтитe. Πpeдлoжeниeтo –

дa ce взeмe пoлoвинaтa oт вcяĸo богатство над нaд 50 милиoнa фpaнĸa

(59 милиoнa дoлapa). Toвa пpeдизвиĸa пyблични пpeдyпpeждeния oт мyлтимилиoнepи и милиapдepи, пpитeжaвaщи бизнec там, чe щe oтидaт дpyгaдe. Заплахите стреснаха правителството и страстите се поохладиха.

Някои политически групи в Европарламента също са доста скептични, че това предложение ще се реализира.  Например Марлене Малаг от групата на „Европейските консерватори и реформисти“ твърди, че една от причините за ограничения размер на инвестиции в Европа са именно високите данъци и неблагоприятния инвестиционен климат. Според нея облагането на най-големите компании с допълнителен данък едва ли ще помогне за увеличаването на инвестициите, но пък може да има обратен ефект – да тласне предприемачите да прехвърлят богатството си на други континенти.

Дебатът отново е в разгара си, а перспективите да бъде постигнато решение в близко бъдеще са нереалистични.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Положителен знак ли е категоричната позиция на ГЕРБ-СДС, че Борисов трябва да бъде премиер на бъдещия коалиционен кабинет?

Подкаст