Възможно ли е един ден Юлия Навалная наистина да стане президент на Русия?

Юлия Навалная

Юлия Навалная – вдовицата на руския опозиционер Алексей Навални, който издъхна в наказателна колония зад Северния полярен кръг през февруари, заяви, че един ден ще се върне в Русия и ще се кандидатира за президент, когато Путин вече не е на власт.

Думите й са продължение на обета, даден от нея след смъртта на съпруга й – че ще продължи делото му и ще се бори за демократични промени в Русия. Тя твърди, че Путин стои зад смъртта на Алексей Навални, както и зад опита за отравянето му преди да бъде арестуван и изпратен в затвора.

“Моят политически противник е Владимир Путин. И ще направя всичко неговият режим да падне възможно най-скоро”, казва Навалная в интервю за Би Би Си, като добави, че докато той е в Кремъл, тя няма да се върне в Русия.

Ако

стъпи на руска територия, Навалная ще бъде арестувана незабавно.

На 9 юли московски съд издаде заповед за ареста й, заради „ участие в екстремистка група“. Тя й двете й деца живеят в Мюнхен от 2020 година, когато Алексей Навални бе отровен с Новичок и бе преместен в германска болница за лечение. Дария – 23-годишната дъщеря на Юлия и Алексей, също стана активист и често участва в обществени събития.

Сега Юлия Навалная ръководи фондацията на мястото на съпруга си. Тя твърди, че съвсем скоро ще направи публично достояние

всички доказателства, според които Путин е лъжец, крадец и убиец.

Според нея, в Русия все още има шанс да бъдат проведени честни и свободни избори. Дали обаче самите руснаци, въпреки че са облъчени с пропаганда, са готови да подкрепят демократичен прозападен кандидат?

Западните нагласи бяха, че войната в Украйна и последвалите санкции ще притиснат режима в Кремъл и ще повлияят на общественото мнение, което е манипулирано ежедневно от фалшиви новини, че Западът иска да унищожи Русия, а страната им е опора на православието и справедливостта срещу заобикалящата ги враждебност. Това не се случи.

През март

Владимир Путин бе преизбран за президент с рекордните 87% от гласовете.

Избирателната активност също би рекордите – цели 70%, което е най-високата стойност, регистрирана някога на президентски избори в страната. Този факт обаче не бива автоматично да се приписва на обичта на избирателите към президента, а на редица други ключови фактори. Основният е, че на вота, който продължи три дни, не беше допуснат нито един истински опозиционен кандидат. Нищо чудно, че Путин победи опонентите с унизителна разлика.  На второ място се нареди Николай Харитонов с 4.6%, на трето – Владислав Даванков с 4.2%, а на четвърто – Леонид Слуцки с нищо и никаквите 3 процента.

Другото обстоятелство е, че

бяха документирани множество нарушения.

Имаше оплаквания от служители на държавни компании, че са били принуждавани да гласуват. Други е трябвало да снимат попълнените си бюлетини, а има и избиратели, които директно са били принуждавани да пускат в урните предварително попълнени бюлетини.

Въпреки тези обстоятелства, фантастичният изборен резултат на Путин показва, че явно доста от редовите руснаци го подкрепят. Освен това, съгласно конституционните поправки от 2020 г.,

той би могъл да се кандидатира отново и през 2030 година.

И, ако не възникне някакво супер извънредно обстоятелство, Путин най-вероятно пак ще бъде преизбран. Така че, съдейки от сегашната картина, Навалная и след шест години няма да има кой знае какви шансове.

Проблемът е, че самото руско общество вероятно не е готово за толкова голям преход и дори да наистина да има честни избори, хората – дали от привързаност към Путин, или просто от страх за бъдещето си – трудно биха подкрепили Навалная. По-вероятно е, ако падне Путин, да дойде някакво негово подобие или дори… нещо по-лошо.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст