Упражненията носят множество ползи за здравето. Те запазват мускулната сила, поддържат сърцето силно, помагат за здравословното телесно тегло и предпазват от хронични заболявания като диабет.
Но упражненията имат и ползи за мозъка. Много изследвания показват, че обемът на частите на мозъка, отговорни за мисленето и паметта, е по-голям при хора, които тренират, в сравнение с тези, които не го правят. Това е констатирано дори при редовни упражнения с умерена интензивност за период от шест месеца или година.
Упражненията могат също да засилят паметта и умствените способности косвено, като подобряват настроението и съня и намаляват стреса и тревожността. Проблемите в тези области често причиняват или допринасят за когнитивни нарушения.
Има ли упражнение, което е по-добро от другите за мозъчното здраве? Изследване, публикувано в Journal of the American Geriatrics Society, стига до извода, че бойното изкуство тай чи може да подобри когнитивните функции при по-възрастни хора, особено функциите, които управляват процеси като планиране, работна памет, внимание, решаване на проблеми и вербално разсъждение.
Как да увеличим ползите от упражненията за мозъка
Д-р Мак Гинис препоръчва да превърнете упражненията в навик, почти като прием на лекарство. Стремете се към цел от 150 минути умерени упражнения на седмица. Започнете с няколко минути на ден и увеличавайте времето с по пет или десет минути всеки седем дни, докато достигнете целта си.
Освен това той напомня да бъдете търпеливи в очакване на първите резултати и да продължите да тренирате през целия живот.
Четете още : Тренировки за баланс: Лесни упражнения за поддържане на физическото здраве