Министерство на вътрешните работи (МВР) отказа да посочи кои партии купуват гласове, а Централната избирателна комисия (ЦИК) отчита злоупотребите на изборите на 27 октомври, но няма правомощия и не може да направи нищо, освен да бъде… пощенски гълъб. Решение за безпрецедентната ситуация с тежките изборни нарушения може да вземе само съдът.
Няколко политически формации вече поискаха цялостно касиране на вота, а други настояват за частичното му анулиране или поне за повторно броене на бюлетините в цялата страна. В същото време лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов бърза да съставя правителство, обвинявайки останалите партии, че с “мотаенето” си бягат от отговорност.
За
касиране на изборите или за повторно броене на бюлетините
се обявиха “Продължаваме Промяната – Демократична България”, “Възраждане”, “Алианс за права и свободи”, “Има такъв народ”, МЕЧ и извънпарламентарната “Величие”. А Гражданското сдружение “БОЕЦ” вече внесе жалба за цялостно касиране на изборите до всички институции, имащи право да сезират Конститационния съд (КС).
Засега “ДПС – Ново начало” на Делян Пеевски и “БСП – Обединена левица” не са отваряли дума за повторно броене или за касиране на изборите.
Според закона, за да се случи това са необходими
48 подписа от депутати от настоящия парламент и те вече са събрани.
Следващата стъпка е внасяне на искането в съда. Според изборния кодекс споровете за законността на изборите могат да се решават единствено от Конституционния съд. Той може да бъде сезиран от президента, Министерски съвет, ВАС, ВКС, главния прокурор или поне 1/5 (т.е. 48) от народните представители.
Служебният премиер Димитър Главчев вече обяви, че кабинетът няма да сезира съда, а от Централната избирателна комисия казват, че
нямат право да коригират резултатите от вота заради грешки в преброяването.
Експерти по обясниха, че промени в изборния резултат са възможни, само ако Конституционният съд установи изборни нарушения и нареди бюлетините и протоколите да бъдат сверени наново. Такова броене трябва да се извърши от назначени вещи лица. До касиране на изборите ще се стигне, ако отчетените нарушения водят до преразпределение на мандати.
Междувременно президентът Румен Радев обвини ръководството на МВР, че не е оправдало обществените очаквания за изборите. Той обяви, че ще свика Народното събрание на 11 ноември и заяви, че ще следи какви действия ще предприемат партиите заради изборните нарушения.
Докато държавата продължава да се тресе от
наглото и повсеместно опорочаване на изборите,
Борисов неглижира темата и поставя условия. Преди да си позволява такива неща обаче, щеше да е добре да обясни легитимно ли ще е управление, основано на брутално манипулираната волята на избирателите. Не е ли по-редно първо да стане ясно какъв е мащабът на злоупотребите, поправими ли са щетите, налага ли се да се гласува от ново, както и да се обяви ясно кои партии търгуват с гласове.
“Касирането на изборите ще промени ли този резултат? Това ще даде ли възможност за съставяне на правителство? Ако е така и политическите партии заявят своята отговорност, аз казвам „Да” и давам 69 депутати да се подпишат за касиране частично, цялостно, каквото искат”, посочи Борисов в понеделник.
От партията обаче видяха, че
остават малцинство заедно с Пеевски и БСП
и във вторник смениха тона. Владислав Горанов от ГЕРБ заяви пред Би Ти Ви, че партията би подкрепила искане за касация на изборите. Според него страната се тласка към следващи избори заради политически инфантилизъм. Горанов посочи като основни негови носители “Продължаваме промяната – Демократична България”.
Големият проблем е, че новият парламент е залят с мръсотия още преди да е заработил. Неглижираните от десетилетия проблеми с купения вот и манипулациите на изборите дават своите резултати. В интернет могат да бъдат прочетени коментари, че нищо ново не се е случило и няма защо да се вдига толкова шум. За съжаление свикнахме да приемаме всички уродливи явления за нещо съвсем нормално. Сега може би имаме шанс освен вота, да касираме и наглостта и корупцията по изборно време.