При пристигането си на петата среща на Европейската политическа общност в Будапеща лидерите на ЕС призоваха Доналд Тръмп да избягва търговски конфликти, да продължи подкрепата на САЩ за Украйна и да се въздържа от действия, които биха могли да дестабилизират световния ред, съобщава “Ройтерс”.
Агенцията отбелязва, че победата на Тръмп представлява значително предизвикателство за Европа, поставяйки началото на период на дълбока несигурност. Това се случва в момент, когато континентът се стреми към единство, но двете му водещи сили – Германия, чието правителството току-що се разпадна, и Франция – са отслабени.
Отношенията на Тръмп с европейските му колеги бяха напрегнати и нестабилни през голяма част от първия му мандат, а завръщането му на власт създава несигурност относно подкрепата на САЩ за Украйна срещу руската инвазия, ангажимента на САЩ към военния съюз НАТО и възможността за налагане на мита върху износа за Съединените щати.
„Доверявам се на американското общество“, коментира председателят на Европейския съвет Шарл Мишел при пристигането си на срещата в Будапеща.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че сега е време Европейският съюз да бъде обединен. По думите й нито една държава членка на ЕС в момента не може да се справи с предстоящите предизвикателства.
По въпроса за Украйна тя заяви, че е в интерес на всички да бъде ясно, че правото на силата не е правилото, а върховенството на закона е това, което е важно.
„Президент Тръмп понякога е известен с непредсказуемост и нестабилност, затова ни е необходим диалог. Ще търсим диалог, но няма да се откажем от нашите принципи”, каза премиерът на Люксембург Люк Фриден.
Министър-председателят на Финландия Петери Орпо изрази загриженост относно перспективата за търговска война и допълни, че това не трябва да се допуска.
„Нека сега се опитаме да повлияем на бъдещата политика на САЩ и на Тръмп, за да разбере рисковете, които са свързани с това,” посочи Орпо.
Към несигурността, която тегне над срещата в Будапеща, се добави и разпадът на германското правителство, след като канцлерът Олаф Шолц уволни министъра на финансите и отвори пътя за провеждане на избори.
„Не може да имаме силна Европа без силна Германия“, изтъкна председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
Очаква се по време на срещата лидерите на ЕС да обсъдят и ситуацията в Грузия, където управляващата партия „Грузинска мечта“ се възприема като все по-проруска. Появи се и информация, че домакинът на срещата – премиерът на Унгария Виктор Орбан, може да включи новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на видеовръзка.