Към края на септември чуждестранните инвестиционни фондове са привлекли и управляват парични средства в България на обща стойност 7.5 млрд. лева. Спрямо същия месец на миналата година те се увеличават с 1.39 млрд. лева, сочат данните от анализ на Българската народна банка. В сравнение с края на юни тази година размерът на парите, които чуждестранните инвестиционни фондове управляват у нас, също се увеличава – с 296.7 млн. лева.
Това се случва, защото българите и фирмите поглеждат по-смело и към тази алтернатива за спестяване и влагат повече в тези фондове, а освен това на пазара се появиха и 14 нови фонда, като те вече са общо 1441. В трудната и неясна икономическа и политическа ситуация у нас и в Европа тези колективни инвестиционни схеми откриват нови ниши за вложения, за да привлекат спестените пари с по-висока доходност.
Фондовете у нас остават атрактивна инвестиция, показват числата.
Те все още предлагат добра доходност и вложения в различни активи и рисков хоризонт.
Основни инвеститори в чуждестранните инвестиционни фондове към края на третото тримесечие остават застрахователните компании и пенсионните фондове. Те са вложили повече парични средства. Увеличението е с 1.07 млрд. лева до 5.01 млрд. лева при 3.93 млрд. лева година по-рано.
Домакинствата и нетърговските организации, обслужващи домакинства, също са вложили повече пари.
Те са увеличили инвестициите си с 209.5 млн. лева и в края на септември сумата е на стойност 1.26 млрд. лева, докато през третото тримесечие на миналата година са били 1.05 млрд. лева.
Спрямо юни тази година задълженията на чуждестранните инвестиционни фондове към сектор “Застрахователни компании и пенсионни фондове” се увеличават с 216.2 млн. лева, а пасивите към сектор “Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинства” нарастват с 55.9 млн. лева.
От анализа на БНБ става ясно, че основни инвеститори в чуждестранните инвестиционни фондове към края на септември са застрахователните компании и пенсионните фондове, като делът им расте до 66.8% от всички вложени парични средства.
Домакинствата и нетърговските организации, обслужващи домакинствата, също повишават своя дял до 16.9 процента.
Към края на септември миналата година относителните дялове на двата сектора са били съответно по 64.5% и 17.3%, а към юни тази година – 66.6% и 16.8 процента.
Към края на септември активите, управлявани от българските и чуждестранните инвестиционни фондове, които имат дейност в България, възлизат на 11.11 млрд. лева. Техният размер се увеличава с 2.11 млрд. лева на годишна база, сочат данните от Българската народна банка.
Спрямо юни тази година има повишение на привлечените средства с 480.2 млн. лева.
Като процент от БВП* общият размер на активите на българските и чуждестранните инвестиционни фондове към септември е 5.7% при 4.9% от БВП към септември миналата година и 5.4% към края на юни тази година.
* При БВП в размер на 195. 9 млрд. лева за 2024 г. (прогноза на БНБ) и 185.23 млрд. лева за 2023 г. (данни на НСИ от 18 октомври 2024 г.).