Победата на републиканеца Доналд Тръмп на изборите в Съединените щати на 5 ноември е знакова не само за обръщането на политическия курс отвъд Атлантика, но и за ключови промени в нагласите в Европа. Триумфът на смятания за аутсайдер крайнодесен путинист Калин Джорджеску на първия тур на президентските избори в Румъния е първото доказателство за това.
Помним, че срещу Тръмп се водеха безпрецедентно много съдебни дела за човек, кандидат за президент на най-мощната икономика в света. Той често използваше лъжи, за да провокира избирателите и да очерни опонентите си. Голяма част от твърденията му бяха крайни, като това, че още от първия си работен ден започва да депортира мигранти и ще ликвидира зелените политики, които пречат на бизнеса. Въпреки това направи жива, атрактивна кампания и спечели,
макар мнозина в Европа не вярваха или не искаха да повярват, че това е възможно.
Първият тур на изборите в Румъния също е с безпрецедентен резултат. Спечелилият първото място Калин Джорджеску дори не беше отразен в част от социологическите проучвания, а в малкото, които отбелязаха съществуването му, той получи максимум 5 процента. Само че получи доста над 22% от гласовете на избирателите.
За разлика от Тръмп, румънецът заложи на социалните мрежи (и по-специално на TikTok) – най-сигурният начин да станеш популярен в момента.
Благодарение на кратките видеоклипове, в които той се обръща към избирателите,
кампанията му стана вирусна и сплоти младите хора, недоволни от традиционната политика.
В клиповете си разказва за политиките си на най-обикновен език, така че да бъде разбран от всички. Освен това, 62-годишният политик демонстрира и спортните си качества – има черен колан по джудо и редовно участва в маратони.
До преди три дни всички очакваха битката на балотажа на 8 декември да е между настоящия премиер Марчел Чолаку и крайнодесния Джордже Симион. В надпреварата обаче
останаха Калин Джорджеску и лидерът на либералната партия Елена Ласкони.
Ласкони, която е бивша журналистка, се застъпва за повишаване на разходите за отбрана и подпомагане на Украйна. Проучванията преди вота показваха, че тя дори би победила Чолаку на балотаж.
Подобно на Търмп, Джорджеску акцентира в кампанията си на икономиката на Румъния, което явно е харесало на избирателите, защото страната поддържа най-големия бюджетен дефицит в Европейския съюз от 8 процента.
Той също така предлага
намаляване на зависимостта на Румъния от вноса,
подпомагане на земеделските производители и развитие на вътрешното производство на храни и енергия.
Също като Тръмп, и Джорджеску умело използва войната в Украйна в своя полза. Той е наясно, че много земеделски производители са недоволни от украинския внос, в селата по границата с Украйна падат отломки от дронове, пристанището в Констанца е залято с украинско зърно, а наскоро Букурещ дари на Киев система за противовъздушна отбрана „Пейтриът“. Затова, използвайки популиския похват на Тръмп, че помощта за Украйна гълта пари, които могат да отидат за американците, Джорджеску категорично се обяви за мир и против румънската помощ за Украйна.
Един от централните елементи на неговата реторика е
рязкото отхвърляне на политиките на НАТО и Европейския съюз.
Джорджеску твърди, че тези организации не защитават интересите на Румъния и че войната на Русия в Украйна е резултат от „манипулация от страна на американски военни компании“. Крайнодесният политик критикува и американския противоракетен щит в Южна Румъния, като го нарича „дипломатически позор“ и елемент за конфронтационна политика.
Либералните и прогресивните политици в Европа са шокирани от възможността Джорджеску да стане президент на Румъния. Те
все още не са преглътнали завръщането на Тръмп в Белия дом
и всичките му закани да отмъсти на ЕС чрез мита, защото не купува достатъчно американски стоки и защото продължава да не инвестира достатъчно в собствената си отбрана, разчитайки на САЩ.
Според анализатори, резултатите от президентските избори в Румъния разкриват една болезнена истина – провалът и безсилието на досегашните правителства и липсата на единство сред демократичните и реформаторски сили.
Без значение какво ще се случи на балотажа, възходът на крайни политици като Джорджеску е сигурен сигнал, че Европа вече е променена.