Още по време на предизборната си кампания Доналд Тръмп се зарече за един ден да сложи край на войната в Украйна, ако се върне в Белия дом. Той обаче не даде подробности как ще стане това. За сметка на неговото мълчание по темата, някои от ключовите му съветници вече дават предложения. Общото помежду им е, че предвиждат Украйна да се сбогува с намеренията си да стане членка на НАТО и да се откаже от част от територията си в полза на Русия. В замяна Съединените щати ще предложат гаранции за сигурност.
Според анализатори, най-голямо внимание Тръмп би отделил на предложението на Джоузеф Кийт Келог, който бе номиниран за специален пратеник на президента за Украйна. Тази длъжност в президентската администрацията се създава за пръв път. Келог е 80-годишен генерал-лейтенант и бивш съветник по националната сигурност на вицепрезидента Майк Пенс. Двамата с бившия анализатор от ЦРУ – Фред Флейц, изготвиха основния документ в кампанията на Тръмп по въпроса за войната в Украйна.
Те предлагат Вашингтон да продължава да подпомага Украйна, но
при условие че Киев се съгласи да участва в мирни преговори с Русия.
Ако Зеленски откаже, помощта секва. Освен това Украйна не трябва да си иска обратно окупираните от Русия територии като условие за мир и да се откаже за неопределено време от желанието си за членство в НАТО.
Ако Русия не се съгласи да преговаря, Вашингтон ще засили помощта си за Киев. Междувременно САЩ и съюзниците им ще вдигнат част санкциите срещу Москва, но за
пълната им отмяна ще се изискват твърди гаранции за дълъг мир.
Вицепрезиеднтът на Тръмп – Джей Ди Ванс, който като американски сенатор остро се противопостави на помощта за Украйна, защото тези пари би трябвало да отиват за американците, представи своя план през септември.
Той си представя постигането на мир по следния начин: Тръмп ще седне с руснаците, украинците и европейците и ще им каже да се разберат за мирното уреждане. Бъдещето споразумение, според него трябва да включва следните елементи: руснаците ще запазят земите, които са завзели, и ще бъде създадена демилитаризирана зона по сегашните бойни линии. Останалата част от Украйна ще остане независима суверенна държава, която ще бъде силно укрепена с цел предотвратяване на ново руско нахлуване. А Русия получава от Украйна
гаранция за неутралитет, т.е. отказ от влизане в НАТО.
В общи линии Джей Ди Ванс повтаря условията на Москва за прекратяване на войната: Русия запазва окупираните територии, а Украйна остава неутрална.
Украйна не приема подобен подход за постигане на мир. Тя не е склонна да се отказва от територии, а членството в НАТО е първата точка от мирния план на президента Володимир Зеленски.
Въпреки това, след като Тръмп спечели изборите на 5 ноемви, Зеленски смекчи тона и заяви, че Украйна трябва да направи всичко възможно войната с Русия да приключи догодина. Той призна, че ситуацията на фронта в източната част на страната е трудна. Освен това военната промишленост се нуждае от огромни средства. В украинския бюджет за отбрана за 2025 г. са предвидени
775 милиарда гривни (близо 18 милиарда евро) само за производство на дронове.
Западните лидери биха подкрепили мирни преговори, но не коментират възможността Киев да се отказва от територии. За членството й в НАТО са доста уклончиви, като заявяват, че някой ден ще стане, но не е дошло времето.
От администрацията на отиващия си президент Джо Байдън са категорични, че тези искания на Москва и
предложенията на съветниците на Тръмп са равносилни на капитулация.
При всички положения, ако в един момент се стигне до масата за преговори, те ще бъдат тежки за всички заинтересовани страни. По очевидната причина, че конфликтът не е само между Русия и Украйна, а е много по-сложен и скъп.
В страните от ЕС и в Киев вече е ясно, че ще последват големи промени. Все още не е ясно дали администрацията на Тръмп ще заложи на принудата или на дипломацията. Затова Европа трябва да се подготви за извънредни ситуации и да реагира дори на най-неприемливи варианти, за да не се окаже големият губещ в този конфликт.