Все зле: тъкмо сменихме печките на дърва с климатици, а те ни вдигнаха цената на тока

климатици - цена на тока - битови потребители

От няколко години върви кампания за замяна на печките на въглища и дърва с незамърсяващи отоплителни уреди. С пари на Европейския съюз от тази есен нататък вредните уреди в 77 000 жилища в 21 града ще бъдат подменени с нови екопечки и климатици. Кампанията се финансира с 610 млн. лв. по Оперативна програма “Околна среда”, а от екоминистерството обявиха, че има огромен интерес от гражданите. Със сигурност това е положително развитие, защото огромен брой населени места у нас дишат отрови, защото се отопляват чрез изгаряне на въглища и битови отпадъци.

Оказва се обаче, че заради масовото преминаване на климатици цената на тока ще се увеличи. В сряда (18 декември) Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обяви намерението си да повиши с близо 9% предсрочно цената на електроенергията за бита – от януари вместо от юли 2025 година. Не заради нещо друго, а защото потреблението било скочило прекалено рязко. Според независимия (уж) регулатор, заради по-ниските цени на тока

много от потребителите вече не се топлят с газ, пелети, дърва и кюмюр,

защото са минали на климатици. А това неизбежно води до извънредна консумация и превишаване на определената за регулирания пазар квота за производителите.

Към повишеното потребление трябва да добавим и обстоятелството, че цените на борсата са по-високи, отколкото ги е изчислил регулатора при определянето на едногодишната цена от 1 юли. Обяснението си е направо… класика в жанра: за да се осигури електроенергия за домакинствата и да не се получава финансов дефицит в системата.

Шефът на КЕВР Иван Иванов коментира, че

българските домакинства плащат най-ниската цена за ток

от всички битови потребители в Европейския съюз. Това е безспорен факт, както и този, че българите отдавна сме на европейското дъно по доходи.

Зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов пък обяви, че увеличението ще струва не повече от 4 лева на месец към сметките на домакинствата. Странно е обаче как го е изчислил, защото е много малко вероятно да се намери поне едно домакинство, което да плащат по 40 лева ток през зимата.

Междувременно граждански организации поискаха

Народното събрание да наложи мораториум върху поскъпването на тока

от 1 януари 2025 година.

Мая Манолова (“Изправи се, БГ”) обяви, че ще поиска от депутатите на БСП да наложат мораториум и да забранят повишаването на тока от 20 декември 2024 г. до 31 март 2025 година. Този ход е крайно популистки, но като се има предвид, че преговорите за правителство не напредват особено бързо и опцията за нови избори все още е на масата, нищо чудно доста политици да застанат за идеята. На малцина ще им стиска да застанат зад толкова непопулярна мярка точно преди избори.

Според Манолова заради повишената цена на тока за технологични нужди електроразпределителните дружества ще получат от КЕВР “коледен подарък” от 94 млн. лева.

ЕРП-тата пък са доволни от решението на КЕВР, което определиха като „много разумно“. Те посочват, че увеличението на тока не бива да изненадва никого, защото

месец ноември е бил най-студеният от 2012 г. насам

и това рязко е повишило потреблението.

От Федерацията на потребителите коментираха, че опасенията им са свързани не толкова с поскъпването на тока, а с липсата на законодателство срещу кражбите на ток, което удря сериозно енергийните дружества и изрядните им клиенти.

Окончателното решение за цената на тока ще дойде на 1 януари 2025 г., но по всичко изглежда, че проблемите ни в енергетиката ни са огромни и се трупат от години. По-страшното обаче е, че у т. нар. политическа класа не се забелязва и сянка от някакъв ентусиазъм за решаването им.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст