Войната срещу Коледа*

Коледа

Деси Иванова

Броени дни преди Рождество Христово светът стана свидетел на поредната смъртоносна атака срещу християнската религия. Трагедията в Магдебург на 20 декември 2024 г. е кърваво доказателство, че се води не само война срещу Коледа – един от най-свещените и тачени християнски празници. Войната е срещу целия християнски свят, срещу неговите ценности и традиции, и най-вече срещу неговия Бог – Исус Христос.

На този черен ден 50-годишният саудитски психотерапевт Талеб ал Абдулмохсен, постоянно пребиваващ в Германия, премина с взетия под наем джип BMW X5 през тълпите хора на коледния базар в германския град. Той погуби живота на четирима души, в това число на дете, и рани около 200 души, над 40 от които са в тежко състояние.

Масмедиите веднага побързаха да наблегнат на две неща: първо – че кола (а не шофьор) се врязала в коледния базар, и второ – че извършителят бил ислямофоб (оневинявайки ислямистите).

Аз лично имам много голям проблем и с двете описания.

Първият ми проблем е, че колите не се врязват сами в тълпи от хора. Някой трябва да държи волана и да натисне педала на газта. Точно както оръжията не стрелят сами, защото някой трябва да натисне спусъка. И веднага се питам: ако забраним колите, ще предотвратим ли бъдещи подобни атаки? Или пък да забраним коледните базари?

Това не е първото МПС, причинило загуба на християнски животи в Германия. Преди осем години тунизиец се вряза с камиона си в коледния базар на Берлин, оставяйки след себе си 12 жертви и десетки ранени.

Вторият ми проблем е – защо ислямофоб ще иска да причини смъртоносна вреда по време на събитие, свързано с християнски празник? Целта на убиеца не са били ислямисти, които той мрази според масмедиите, а граждани в християнската държава, която му е дала политическо убежище и която помага на неговата кауза да спасява саудитски жени от техните насилници (според същите медии).

Войната срещу Коледа в САЩ

Атаките срещу християнските празници не са винаги кръвопролитни. Те най-често използват мека сила. Усилват се с времето и употребяват различни методи.

Едно от нещата, които забелязах след няколко години пребиваване в САЩ беше, че около Коледа се случват странни неща.

Месец и дори два преди декември магазините са препълнени с празнична украса, коледни подаръци, коледни разпродажби и други пищни съблазни за окото и за джоба, под звуците на нестихващи коледни хитове. Но постепенно думата „коледни“ започна да изчезва от рекламите и беше заменена с неутралното „празнични“.

Гигантски търговски вериги като Walmart и Target замениха Merry Christmas („Весела Коледа“) с политически (не)коректното и приобщаващо Happy Holidays („Весели празници“).

novetika vojnata sresthu koleda 2

Вицепрезидентът на Starbucks Джефри Фийлдс обяви през 2015 г., че веригата се отказва от дизайна на своите зимни „коледни чаши“, тъй като има много клиенти с други религиозни традиции.

Стана трудно да се намери коледна украса, на която да пише Merry Christmas. На коледните венци бяха закачени надписи като Joy („Радост“), Peace („Мир“) и понякога Noel („Коледа“, латински).

На пазарите за живи коледни дръвчета имаше надписи Holiday Trees („Празнични дръвчета“), а етикетите на изкуствените елхи гласяха всичко друго, но не и „коледни“…

Едно от най-забележителните постижения на САЩ като конституционна република е гарантираното право на свобода на вероизповеданието. Уважението към празниците на всяка религия в страната е възхитително.

Но това не означава, че свещеният християнски празник, бележещ раждането на Божия син, трябва да бъде обезличаван, само защото понякога съвпада с религиозен празник на друга религия.

А точно това е, което се случва в САЩ всеки декември. Коледа вече не е свята и ексклузивна. Тя няма собствено почетно място, защото съжителства със съквартирант.

Превърната е тенденциозно в комерсиализиран повод за харчене на пари, бизнес печалби, екстравагантно показно на подаръци и украса, съпътствани от маратон от коледни филми, рядко с религиозна тематика.

Поздравът Merry Christmas е набелязан като обиден, расистки израз, който обижда привържениците на други религии и трябва да бъде канселиран. Да си припомним коя идеология почива на принципа на класовата борба – в случая между християни и нехристияни, вместо между буржоа и пролетариат.

novetika vojnata sresthu koleda 1

Обявена беше война и на коледните песни, вече преименувани на „празнични песни“. Класическата Baby It’s Cold Outside („Скъпа, навън е студено“) беше свалена от някои радиостанции, защото пропагандирала сексуално насилие. Тъй като видите ли, дамата в песента иска да си тръгне, а „насилникът мъж“ я убеждава и настоява тя да остане против волята ѝ, под предлог, че навън е много студено.

В същото време песни с пошъл, графичен циничен език като WAP на рапърката Карди Би (Wet-Ass Pussy – бел. ред. ) и чието заглавие няма да преведем от благоприличие, звучат по всички радиостанции. Въпросната песен е възхвалявана като могъщ химн, символизиращ женското „сексуално освобождаване предизвикващо социалните норми“.

Книгата „Войната срещу Коледа: как либералният заговор за забрана на свещения християнски празник е по-лош, отколкото си мислехте“ говори за факти, на които съм свидетелка. Например, на рецепционистката в нашия офис беше наредено да махне малкото изкуствено коледно дръвче от бюрото си; коледната украса беше забранена, както и поздрава Merry Christmas. Години наред слушахме оплаквания от колеги изповядващи еврейска религия, че Коледа е официален федерален празник в САЩ вместо еврейската Нова година.

Мои приятели са ми споделяли, че в частния жилищен комплекс, където живеят, коледната украса е забранена, тъй като има много негодуващи евреи.

Само от християните се изисква да бъдат политически коректни и да подценяват своите духовни ценности и празници, и то в държави, където те са официално обявени със закон. Това не може да се случи в никоя друга държава с нехристиянска религия.

Всичко това продължи до 2016 г., когато в своята предизборна кампания Доналд Тръмп обеща, че американците ще започнат отново да казват Merry Christmas.

Коледа е Рождество Христово

Със сигурност Тръмп промени доста неща относно значимостта на Коледа, но тенденцията остава. Защото меката военна сила срещу Коледа доведе до обезличаването на празника и до това, че мнозина са забравили какво точно празнуват на 25 декември.

Забравили са, че Коледа означава надежда, добра воля и радост. Истинското коледно послание „Честито рождество Христово“ е много по-дълбоко. То възвестява идването на Бог в човешката история. Това е Небето, слизащо на Земята. Той е дошъл в един отчаян, безнадежден и разочарован свят, за да научи хората как да се върнат там, откъдето са дошли – Небето. Коледното послание носи утеха в разтревожените човешки сърца.

novetika vojnata sresthu koleda 3

Вечнозеленото коледно дърво символизира вечната светлина и живот. То носи сигурност, че слънцето ще изгрее отново след дългите зимни нощ и кръговратът на сезоните ще продължи. Това е скритото послание на коледната елха, независимо дали има украса или не.

Смисълът на подаръците е, че доброто се възнаграждава, а злото се наказва. Липсата на подарък е наказание. Подаръците трябва да се заслужат с добро поведение през годината. Което ни напомня коледната класика Santa Claus Is Coming To Town („Санта идва в града“).

В онази първа коледна нощ Библията разказва за ангела, който идва при пастирите и им казва: „Не бойте се, нося ви добри новини“ (Лука 2).

В мига на Рождеството в небето пламва необикновена светлина, явява се ангел и съобщава на намиращите се наблизо скотовъдци, че на света е дошъл Спасителят/Месията:

В Новия завет се твърди също, че витлеемските пастири били и първите хора, поклонили се на Бога-Син.

Това е истинското значение на Коледа – величествената вест, че Бог е изпратил единствения Си Син на Земята, за да спаси хората от техните грехове. Коледа не е мит, не е традиция, не е мечта – тя е вдъхновяваща реалност за християните по целия свят.

Праведната вяра е най-силното оръжие, което може да победи и най-злия враг. Коледният поздрав „Честито рождество Христово“ няма да бъде изличен, докато хората вярват искрено в него.

Весела Коледа и Merry Christmas!

––––––––––––––––––

* Текстът е публикуван в независимия сайт „Новетика“. С известни съкращения, поради големия обем на оригинала.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст