Щатският долар загуби над 1% от пазарната си оценка на 6 януари след новината, че бъдещият президент на Съединените щати Доналд Тръмп ще въведе митнически ставки, които ще са валидни само за внос от изключителен интерес – потенциално облекчение за държавище, очакващи по-сурови налози. “Уошингтън поуст” написа, позовавайки се на три добре информирани лица, че сътрудниците на новия стопанин на Белия дом разискват планове, според които мита ще има за всички страни вносителки в Съединените щати, но само за сектори, смятани за критични за националната или икономическата сигурност.
Доларовият индекс, който се търгуваше под върховата си за последните две години котировка от 109.54 пункта, до която се изкачи на 2 януари, поевтиня с над 1% – до 107.86 точки, на Йордановден. Предизборните заплахи на Тръмп, че ще обмитява с 10-20 процента целия внос в страната си, с 25% – импорта от Мексико и Канада, и с до 60% китайския, натисна надолу чуждестранните валути, включително и основните търговски партньори на зелените пари – евро, йена и паунд, през последните месеци.
Единната европейска парична единица поскъпна с 1.13% след съобщението на “Уошингтън поуст” – до 1.0433 щ. долара на 6 януари – най-високата стойност от седмица насам, след като потъна до 1.0225 долара на 2 януари и възобнови разсъжденията за паритет между двете валути. Впоследствие обаче еврото заличи част от спечеленото и към 16.25 ч българско време се разменяше срещу 1.0370 долара (ръст от 0.60 процента).
Британският паунд повиши пазарната си оценка с почти 1% – до 1.2542 долара, а впоследствие слезе до 1.2490 долара. Японската йена се разменяше срещу 157.25 за един долар, австралийският и канадският долар също поскъпнаха спрямо зелените пари. Ръст до 7.325 юана за един щ. долара отчете и китайската валута.
“Първоначалната пазарна реакция показва, че инвеститорите приемат вестта за митата с известно облекчение”, коментира Лий Хардман – старши валутен стратег в японската банка MUFG. Той допълва, че “вероятно първоначалната фаза от митническите повишения по време на втория президентски мандат на Тръмп може да се окаже по-щадяща от опасенията на пазарните играчи”, което “предизвика известен обрат в наблюдаваната през последните седмици и месеци доларова сила”.
Много икономисти предупреждават, че широкообхватни мита могат да напомпат инфлация в Съединените щати и да ограничат броя и темпото на лихвените редукции на Федералния резерв, което ще поддържа високата доходност на правителствените дългови книжа и ще подкрепя долара.
Засега все още не е ясно кои точно сектори ще бъдат включени в списъка за обмитяване защото са изключително важни за националната и икономическата сигурност, като дискусиите са насочени към онези, които Тръмп възнамерява да върне обратно в Щатите, според добре информираните източници. Сред тях са продоволствената верига за отбраната – чрез обмитяване на стоманата, желязото, алуминия и медта, както и медицинските доставки като спринцовки, флакони с игли и фармацевтичните материали. Тръмп може да се прицели също и към енергийните артикул, включително батерии, редзоземни минерали и слънчеви панели.
Тръмп обаче опроверга публикацията на “Уошингтън поуст”, че прави крачка назад по отношение на митническите ставки. В социалната си медия Truth Social той посои, че “това не е вярно” и че източниците в тази история не съществуват. Засега няма незабавна реакция на зелените пари на изявлението на бъдещия президент на САЩ.