Кредитирането устойчиво диктува пазара на имоти през 2024 година

Ипотечен кредит жилищен кредит заем къща

Пазарът на жилища през 2024 г. отново премина под знака на ръста – както в броя сключени сделки, така и по отношение на ценовите нива. В края на декември обаче ставаме свидетели на постепенна промяна в поведението на ключовите участници на пазара. Докато купувачите са на своя психологически праг за допълнителен ръст и за тях е достигнато плато на цените, продавачите на вторичния пазар са в еуфория и с очаквания за ново покачване. Това се посочва в обзора за миналата година на агенция „Имотека“, част от „Реалто Груп“.

„В последните месеци на 2024 г. виждаме отчетлива промяна на досегашната тенденция и осезаема разлика в нагласите на двете страни. Ако до есента 30% от сделките се сключваха без никаква отстъпка или такава до 5000 евро, от октомври купувачите започнаха все по-настойчиво да изискват преговори за крайната цена на сделката”, коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“.

Явор Пейчев, изпълнителен директор на Имотека

По думите му,

купувачите вече изискват компромис от страна на продавачите на вторичния пазар в рамките на 10-15%,

като най-често това се случва при сделките за имоти на стойност над 200 000 евро. В същото време, всеки втори купувач вече иска отстъпка между 5000 и 10 000 евро от цената. Част от продавачите пък, дори и при оставена гаранция за покупка на цената,  която са обявили, са склонни да се откажат от продажба и да изчакат приемането на еврото, водени от еуфорични очаквания за по-високи цени.

„В настоящите условия пазарната цена на даден имот се дефинира все по-трудно. Тя вече не може да се определи единствено според количествения показател – стойност за квадратен метър, а ще бъде в силна зависимост от качествата на имота и на сградата, от района и околната инфраструктура, както и от потенциала за бъдещо развитие на конкретния квартал”, допълва Пейчев.

Продължаващ ръст в активността на пазара на жилища в големите градове през 2024 г., отчитат от „Имотека“. Над 10% е повишението в броя сделки за тристайни жилища в София, леко повишение се наблюдава и при двустайните апартаменти. В същото време цените продължават ръста си, макар на фона на индикации за успокояване на инерцията.

В София продажните цени растат с 12% за тристаен апартамент и с 15% за двустаен.

ремонт на жилище, пазара на ново строителство ръст

Във Варна покачването в нивата и при двата типа жилища е с 19%, докато в Пловдив по-осезаемо поскъпват двустайните жилища – отново с 19 на сто. Цените на тристайните апартаменти в града се покачват с 14 процента.

Продължава миграцията от по-малките населени места към областните центрове, посочват от „Имотека“.

„Пазарът в България в момента се катализира предимно от сделките в големите градове, като активността в по-малките значително отстъпва. Продължаваме да наблюдаваме вътрешна миграция към София от Пловдив, Стара Загора, Бургас и Благоевград, към Варна от Търговище, Добрич, Шумен, Разград и Силистра, както и към Пловдив от Кърджали, Хасково, София, Смолян и Стара Загора, дори Велико Търново”, коментира Явор Пейчев.

Кредитирането остава основополагащ фактор на пазара,

посочват още от компанията. Делът на сделките с външно финансиране в София нараства до 61% през миналата година при 57% през 2023-а. Близо половината от тези купувачи ползват и по-големи кредити – 48% от тях покриват със заем над половината от крайната стойност на сделката. Ситуацията в Пловдив е идентична – клиентите с кредит нарастват до 65% през миналата година спрямо 2023-а, когато делът им е 56 на сто.

„Хората се възползват от ръста на средната работна заплата, евтините кредити и намаляващата безработица. Те теглят немалки кредити, които покриват голяма част от цената на имота. Много голяма част от тях са млади хора на високи позиции, най-често от IT сектора, но и от здравния сектор, администрацията, търговията, застрахователния и консултантски бизнес, енергетиката”, коментира Пейчев.

Различна е картината единствено във Варна. Общо 37% от сделките в Морската столица са с кредит. Спестяванията на хората в града са в кеш и те ги влагат по-бързо в сигурен имот.

В София най-голям е делът на купувачите между 30 и 39 години – те представляват 32% от всички. Хората между 40 и 49 години заемат една трета от всички, а най-младите – от 18 до 29-годишни, са 16% от всички купувачи за миналата година. Клиентите над 50 години пък съставляват дял от 24%, сочат данните на „Имотека“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст