Компания, базирана в Хонконг, се е съгласила да продаде по-голямата част от своя дял в две ключови пристанища на Панамския канал на група, ръководена от американската инвестиционна фирма BlackRock. Сделката идва след седмици на оплаквания от страна на президента Доналд Тръмп, че каналът е под китайски контрол и че САЩ трябва да поемат надзора над основния търговски маршрут.
Чрез дъщерна компания, CK Hutchison Holding управлява пристанища на входовете на канала откъм Атлантическия и Тихия океан.
Компанията съобщи във вторник, че ще продаде своите дялове като част от сделка на стойност 22.8 млрд. долара (17.8 млрд. лири).
В CK Hutchison, основана от хонконгския милиардер Ли Ка-Шинг, китайското правителство няма дял. Но нейното местоположение в Хонконг означава, че тя оперира под китайските финансови закони, обясняват анализаторите. Компанията управлява пристанищата от 1997 година.
Сделката между CK Hunchison и BlackRock включва общо 43 пристанища в 23 държави по света, включително двата терминала на канала. За приключването й обаче ще е необходимо одобрение от панамското правителство.
Панамският канал, с дължина 82 км, преминава през централноамериканската държава и е основната връзка между Атлантическия и Тихия океан. През него преминават до 14 000 кораба всяка година, включително контейнери с автомобили, природен газ и други стоки, както и военни съдове.
Каналът е построен между 1904 и 1914 година. САЩ поддържаха контрол върху съоръжението до 1977 година. Тогава се подписва договор от американския президент Джими Картър и панамското правителство на генерал Торихос Ерера за поетапно възстановяване на суверенитета на Панама над канала и зоната до 31 декември 1999 г., след което централноамериканската страната пое изцяло контрола върху съоръжението.

Тръмп е изложил няколко аргумента за възстановяване на контрола върху канала и околния регион. Той заяви, че китайското влияние е заплаха за националната сигурност, че инвестицията на САЩ в първоначалното изграждане на канала оправдава възстановяването на контрола върху него и че американските кораби плащат твърде много за използването на водния път.
По време на посещение в Панама през февруари, американският държавен секретар Марко Рубио изисква от страната да направи „незабавни промени“ в това, което той нарича „влияние и контрол“ на Китай върху канала.
Панама отхвърли претенциите на американското правителство, а президентът Хосе Раул Мулино заяви, че каналът „е и ще остане“ в ръцете на централноамериканската страна.
В изявление, обявяващо покупко-продажбата, Франк Сикст, съуправляващ директор на CK Hutchison, подчерта, че сделката е изцяло търговска по същност и няма никаква връзка с последните политически новини относно Панамските пристанища.
BlackRock е една от най-големите компании за управление на активи в света. Групата, която купува пристанищата, включва също швейцарската компания Terminal Investment Limited.
Четете още: Панамският президент може да сезира ООН заради заплахите на Тръмп