Хонконгски милиардер продава ключови пристанища на Панамския канал на BlackRock

Шлюзовете-при-Гатун-Панамски-канал-Panama_Canal_Gatun_Locks

Компания, базирана в Хонконг, се е съгласила да продаде по-голямата част от своя дял в две ключови пристанища на Панамския канал на група, ръководена от американската инвестиционна фирма BlackRock. Сделката идва след седмици на оплаквания от страна на президента Доналд Тръмп, че каналът е под китайски контрол и че САЩ трябва да поемат надзора над основния търговски маршрут.

Чрез дъщерна компания, CK Hutchison Holding управлява пристанища на входовете на канала откъм Атлантическия и Тихия океан.

Компанията съобщи във вторник, че ще продаде своите дялове като част от сделка на стойност 22.8 млрд. долара (17.8 млрд. лири).

В CK Hutchison, основана от хонконгския милиардер Ли Ка-Шинг, китайското правителство няма дял. Но нейното местоположение в Хонконг означава, че тя оперира под китайските финансови закони, обясняват анализаторите. Компанията управлява пристанищата от 1997 година.

Сделката между CK Hunchison и BlackRock включва общо 43 пристанища в 23 държави по света, включително двата терминала на канала. За приключването й обаче ще е необходимо одобрение от панамското правителство.

Панамският канал, с дължина 82 км, преминава през централноамериканската държава и е основната връзка между Атлантическия и Тихия океан. През него преминават до 14 000 кораба всяка година, включително контейнери с автомобили, природен газ и други стоки, както и военни съдове.

Каналът е построен между 1904 и 1914 година. САЩ поддържаха контрол върху съоръжението до 1977 година. Тогава се подписва договор от американския президент Джими Картър и панамското правителство на генерал Торихос Ерера за поетапно възстановяване на суверенитета на Панама над канала и зоната до 31 декември 1999 г., след което централноамериканската страната пое изцяло контрола върху съоръжението.

tramp 4

Тръмп е изложил няколко аргумента за възстановяване на контрола върху канала и околния регион. Той заяви, че китайското влияние е заплаха за националната сигурност, че инвестицията на САЩ в първоначалното изграждане на канала оправдава възстановяването на контрола върху него и че американските кораби плащат твърде много за използването на водния път.

По време на посещение в Панама през февруари, американският държавен секретар Марко Рубио изисква от страната да направи „незабавни промени“ в това, което той нарича „влияние и контрол“ на Китай върху канала.

Панама отхвърли претенциите на американското правителство, а президентът Хосе Раул Мулино заяви, че каналът „е и ще остане“ в ръцете на централноамериканската страна.

В изявление, обявяващо покупко-продажбата, Франк Сикст, съуправляващ директор на CK Hutchison, подчерта, че сделката е изцяло търговска по същност и няма никаква връзка с последните политически новини относно Панамските пристанища.

BlackRock е една от най-големите компании за управление на активи в света. Групата, която купува пристанищата, включва също швейцарската компания Terminal Investment Limited.

Четете още: Панамският президент може да сезира ООН заради заплахите на Тръмп

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст