Възможен ли е пробив на срещата между САЩ и Украйна в Саудитска Арабия?

Денят по диагонал - 10 март 2025 г., Саудитска Арабия

Украинският президент Володимир Зеленски пристига в Саудитска Арабия в понеделник (10 март), за да се срещне с престолонаследника Мохамед бин Салман, преди старта на разговорите между украински и американски официални лица за прекратяване на войната с Русия.

През февруари Рияд бе домакин на среща между американски и руски официални представители, на която бяха обсъдени начините за спиране на най-смъртоносния конфликт в Европа след Втората световна война. Украйна не бе включена в тези разговори, което предизвика безпокойство, както от страна на Киев и сред съюзниците му в Европа.

Зеленски

няма да присъства на преговорите между двете делегации.

Срещата е планирана за вторник (11 март) и в нея ще участват ръководителят на президентската канцелария Андрий Ермак, външния министър Андрий Сибиха, министърът на отбраната Рустем Умеров и заместник-ръководителят на президентската канцелария Павло Палиса. Американската делегация ще бъде ръководена от държавния секретар Марко Рубио.

В същото време Европа, която се чувства все по-изолирана от преговорите за края на войната в Украйна, със затаен дъх наблюдава, какво ще се случи по време на срещата.

От една страна европейските лидери искат да бъде постигнато някакво споразумение с посредничеството на САЩ, за да не падне върху тях цялата отговорност за подкрепата за Киев, но от друга – те няма да приемат мир на всяка цена. Особено, ако това означава

отстъпване на украинска територия

или замразяване на конфликта.

Притеснението на ЕС е и как ще протече срещата след катастрофалния разрив между президентите Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет миналата седмица. Очакванията са преговорите да се съсредоточат върху двустранната сделка за полезни изкопаеми и как да се сложи край на войната.

Тръмп настоява за подписването на споразумението за редкоземните минерали между Вашингтон и Киев, но посочи, че това няма да е достатъчно, за да се възобнови помощта и обменът на разузнавателни данни за Украйна. Препятствията, които поставя американският президент, стават все по-високи. Затова изказването му в интервю за „Фокс нюз“, излъчено в неделя, че

Украйна може да не оцелее нито с, нито без помощта на САЩ,

не изненада никого.  Той беше помолен да коментира дали е спокоен от факта, че е спрял помощта за Украйна, и дали смята, че тя би могла да оцелее без нея. Той продължи да твърди, че за конфликт са нужни двама и че затова „сме затънали в тази бъркотия“.

Американски служители съобщиха в края на миналата седмица, че освен дял в минералните ресурси на Украйна, Тръмп иска да види промяна в отношението на президента Володимир Зеленски към мирните преговори, което включва готовност за отстъпки –

най-вече отстъпване на територия в полза на Кремъл.

Русия държи около една пета от територията на Украйна, включително Крим, който тя анексира през 2014 година. А нейните войски също оказват натиск в източния регион на Донецк, като са засилили ударите с дронове и ракети по градове, далеч от фронта.

Администрацията на Тръмп също така иска Зеленски да организира избори и в някакъв момент да се оттегли от поста си на лидер на страната.

Междувременно Зеленски се опитва да се адаптира от рязката смяна на позицията на САЩ при новия президент. Той посочи, че  е готов да подпише споразумението за минералите, което предвижда създаване на съвместен фонд от продажбата им. Преди седмица заяви също, че е

готов да се откаже от президентския пост в името на мира,

и ако може да размени оставката си срещу членство на страната му в НАТО.

С териториалните отстъпки обаче ситуацията е много по-сложна. Зеленски коментира наскоро, че ще предложи да размени земя – Украйна „прибира“ контролираната от нейни войски част от областта Курск, а Москва „получава“ окупираните досега територии. Проблемът е, че контролираната от Украйна територия намаля след няколко руски контраатаки.

На този мрачен фон надеждите за срещата в Саудитска Арабия са двете делегации – американската и украинската – поне да поставят основите на бъдещ диалог. Според анализатори обаче важното е Тръмп да бъде убеден, че Съединените щати ще спечелят от сделката, каквато и да е тя.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст