За 10 години са загинали 825 журналисти

Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова

За последните десет години по света са убити 825 журналисти. Тези данни изнесе генералният директор на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) Ирина Бокова. 

Тя бе гост във финландската столица Хелзинки, където бе открита конференция, посветена на международния ден на свободата на печата – 3 май, предаде ТАСС. Форумът обедини стотици участници от различни страни по света. В предстоящите два дни ще бъдат обсъдени основните проблеми, с които се сблъскват журналистите в наши дни.

"Свободата (на словото и самоизразяването) в наше време се сблъскват с предизвикателства. От недостатъчно плурализъм и независимост в медийната сфера до цензурата. Най-лошо е, че журналистите са тормозени и заплашвани, сблъскват се с ненавист, екстремизъм и това, което е най-трагично – смърт. За последните десет години 825 журналисти са убити. Това е недопустимо. Ситуацията се усложнява, защото по-малко от 6% от убийствата се разкриват. В този мандат на ЮНЕСКО се стремим за повишаване на свободата на словото", каза Бокова. 

Тя подчерта, че в Ирак, Непал, Пакистан, Южен Судан, Бразилия, Гватемала, Хондурас, Мексико, Нигерия, Сомалия и други страни ЮНЕСКО работи заедно с правителствата, професионалните асоциации, образователните институти, правосъдните министерства и силите на реда.

"Винаги, когато става въпрос за убийство на журналист, призовавам към правосъдие. Сега отново призовавам всички правителства към това. Но за да има успех, трябва да сме непреклонни и открити. Фундаменталните свободи трябва да се защитават и офлайн, и онлайн", посочи Бокова. Тя изтъкна, че сега на дневен ред е задачата интернет пространството да се използва, за да се публикува информация за борба с радикализацията на младежите. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ако от съседите ви се чува обезпокояващ шум, ще се обадите ли на 112?

Подкаст