Милен Велчев и Красимир Катев се явиха на българския пазар на банкови услуги, макар и не със собствена банка. Двамата заедно с брата на Милен – Георги Велчев , са управляващи съдружници на компанията ВТБ Капитал. Тя ще предлага у нас финансовите продукти на базираната в Лондон банка VTB Capital, която е инвестиционното поделение на една от най-големите руски кредитни институции ВТБ.
Казано накратко, ВТБ Капитал ще играе ролята на офис на базираната в британската столица кредитна институция.
За вестник БАНКЕРЪ Красимир Катев заяви, че компанията е получила всички необходими регистрации и работи вече от две седмици. Услугите, които предлагаме, са за големи корпоративни клиенти. Става дума за сделки по сливания и поглъщания, структуриране на финансиране чрез различни инструменти, пласиране на дългови и корпоративни ценни книжа, участие на международните финансови пазари и други подобни. Занимаваме се с проекти, които не са по-малки от 50-100 млн. долара или евро, каза Катев.
Официалното откриване на офиса ще е в началото на март и Катев очаква на него да присъстват много високопоставени банкери и политици от България и Русия. Имаме амбицията да осигурим достъп на едрия бизнес у нас до външно финансиране при по-изгодни условия. При сегашната конюнктура смятам, че това е особено важно за българските фирми. Нашата задача е да структурираме правилно финансирането за всеки отделен проект и да го представим в Лондон, а парите се осигуряват от самата банка във Великобритания. Това е много добър модел, защото цената на финансирането ще е съпоставима с тази на международните пазари, смята Катев.
Председател на съвета на директорите на ВТБ Капитал е Стивън Райс, а заместник-председател Георги Велчев. Хората които ще управляват и представляват компанията, са Атанас Бостанджиев от лондонската VTB CapitalМилен Велчев и Красимир Катев .
Впрочем ВТБ Капитал не е единствената финансова институция, която предлага финансовите си услуги в България, без да имат клонове или дъщерни дружества у нас. Броят им е много голям – според регистъра на БНБ става дума за 196 кредитни институции. В него са имената на мастодонти като Джей Пи Морган, Роял Банк ъф Скотланд, Дойче Банк , Ейч Ес Би Си, Ю Би Ес. А германската Дойче Банк и швейцарската Ю Би Ес са получили регистрация от БНБ за няколко дъщерни кредитни институции от други държави. Услугите за всички тези банки обаче не са за дребни клиенти. Те ухажват парите на милионерите у нас, от продуктите им могат да се възползват както големи компании, така и много богати граждани.












