Ами ако митата на Тръмп превърнат САЩ в големите губещи?

Тръмп

Светът настръхна от новите търговски мита на Съединените щати, а големи икономики като Китай и Европейският съюз обещаха реципрочен отговор. Те обаче няма да бързат, като се надяват на внезапен дипломатически пробив. Най-вече Пекин, защото според неофициални съобщения в следващите месеци ще се проведе среща между президентите Доналд Тръмп и Си Дзинпин.

Анализаторите предупреждават, че по-високите мита носят риск от унищожаване на глобалния ред за свободна търговия, който самите Съединени щати оглавиха след Втората световна война. Но могат да навредят и на себе си.

Президентът Тръмп обяви в сряда световните реципрочни мита, влизат в сила на 9 април. Първоначалната идея беше тарифите да засягат всички стоки и всички държави, но по-късно в пояснения от Белия дом обявиха, че лекарства, петрол и петролни продукти, дървен материал, мед, изделия от полупроводници ще бъдат изключени от реципрочните мита.

„В много случаи

приятелят е по-лош от врага по отношение на търговията.

Ние субсидираме много страни и ги поддържаме. Защо правим това? Най-накрая трябва да поставим Америка на първо място. Търговските дефицити вече не са просто икономически проблем. Те са национална извънредна ситуация“, посочи той.

САЩ определиха базова тарифна ставка от 10% за внос от всички държави. Митата за внос от ЕС ще са 20%, от Китай – 34%, а от Виетнам – 46 процента. Парадоксът е, че наложиха мита и на островите Хърд и Макдоналд заради „валутни манипулации и търговски бариери“, но на тези територии не живее никой. На остров Хърд се намира действащ вулкан, а остров Макдоналд е домът на големи популации от пингвини и слонски тюлени.

В Европейскя съюз обаче живеят около 500 милиона души, които

ще бъдат силно засегнати от новата търговска политика на Вашингтон.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Съюзът е готов да отговори с ответни мерки, ако преговорите с екипа на Тръмп се окажат безплодни. Тя уточни, че вече са конкретизирани насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата.

Според Фон дер Лайен ефектът от новите мита ще се усети веднага. Милиони хора ще се изправят пред по-високи сметки за хранителни стоки и транспорт. Другата опасност е, че че по-високите мита на Тръмп ще доведат до наводнение от евтини стоки от други страни, особено от Китай.

Председателят на комисията по международна търговия на Европейския парламент Бернд Ланге смята, че тези „неоправдани, незаконни и непропорционални мерки могат да доведат единствено до по-нататъшна ескалация на митата и низходяща икономическа спирала за САЩ и света“.  Според него

американските потребители ще бъдат принудени да понесат най-тежкото бреме

в търговска война – висока инфлация и несигурност за инвеститорите.

Въпросът е дали Вашингтон ще изслуша предложенията на Брюксел за увеличаване на вноса на американски стоки. Защото засега цифрите са в полза на Европа. Излишъкът на стоки на ЕС със САЩ е нараснал с 41 милиарда евро до 198.2 милиарда евро от 2023 г. до 2024 г., като износът се увеличава, а вносът намалява.

Според икономисти, Европейският съюз съвсем не е беззащитен и има начини да отговори. Възможните контрамерки може да включват ограничаване на достъпа на американски фирми до пазара на обществени поръчки на ЕС, въвеждане на допълнителен контрол върху американските големи технологични фирми и забрана на износа на критични технологии, като полупроводниково оборудване и химикали.

Тръмп обяви, че

държавите ще могат да избегнат митата, като произвеждат продуктите си в САЩ.

Ако искате вашата тарифна ставка да бъде нула, тогава създавате продуктите си точно тук, в Америка“, каза стопанинът на Белия дом.

Най-нелепото е, че министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт предупреди засегнатите държави да не реагират на новите мита с ответни мерки. В противен случай това щяло до доведе до ескалация.

Поддръжниците на Тръмп твърдят, че действията му са исторически, а че целта му е преструктуриране на световната търговия и икономика. Въпросът е, че се случва много набързо и необмислено и затова  може да не постигне резултатът, който планира. Нищо чудно САЩ да се окажат големите губещи с схемата на Тръмп.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст