Отчетен е рязък скок на фалшивите банкноти в България, най-много са купюрите от 100 лева

Отчетен е рязък скок на фалшивите банкноти в България, най-много са купюрите от 100 лева

През второто тримесечие на годината у нас бе отчетено рязко увеличение на фалшивите банкноти, като най-сериозно е нарастването при 100-левовите купюри – от 31 броя през първото тримесечие на 661 за периода април-юни. Общо засечените фалшиви банкноти достигат 1247, като преобладават и тези от 50 лева (531 броя), следвани от 20 лева (43 броя) и едва 9 броя от 10 лева.

Финансовият експерт Макс Баклаян предупреди пред NOVA, че машинната проверка не е достатъчна и подчертава нуждата от комбинирано разпознаване – чрез докосване, светлина и наблюдение на защитните елементи. Сред основните признаци за фалшификат той откроява липсата на релеф, некачествен воден знак и неработеща холограмна лента.

По думите на Баклаян, причината за бума на фалшификати е увеличеният валутен обмен, особено с приближаването към еврозоната. Най-често се фалшифицират масовите купюри от 50 и 100 лева, тъй като хората са свикнали с тях и често не ги оглеждат внимателно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст