Изпълнението на плана на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на огъня в ивицата Газа и прекратяване на палестино-израелския конфликт може да създаде импулс, който да помогне за постигане на мир в други региони на Близкия изток, а също и да повлияе на разрешаването на украинската криза. Това заяви специалният пратеник на Тръмп – Стивън Уиткоф, в интервю за Fox News.
„Президентът Тръмп иска мир като цяло. Което не се отнася само за Газа, но може да се разпростре до всички останали части на Близкия изток. Може дори да се разпростре до Русия и Украйна“, каза той, коментирайки плана, предложен от американските власти за разрешаване на конфликта в палестинския анклав.
Уиткоф добави, че инициативата на Тръмп се подкрепя както от страните от Персийския залив, така и от европейските държави.
Администрацията на САЩ предлага да прехвърли ивицата Газа под външно управление за преходен период.

„Газа ще се управлява от временно преходно правителство, състоящо се от технократичен, аполитичен палестински комитет, отговорен за осигуряване на ежедневното функциониране на обществените услуги и общините за жителите на Газа“, се казва в плана за разрешаване на конфликта, публикуван от Белия дом
„Този комитет ще бъде съставен от квалифицирани палестински и международни експерти
под наблюдението и контрола на нов международен преходен орган – Съвет за мир, председателстван от президента на САЩ Доналд Тръмп, като други членове и държавни глави ще бъдат обявени по-късно“, се отбелязва в документа. Бившият британски премиер Тони Блеър също ще е член на този орган.
Американските предложения за уреждане на конфликта в ивицата Газа
не предвиждат анексиране или окупация на палестинския анклав от Израел,
но призовават за разполагане на „международни стабилизационни сили“ там. Според Вашингтон радикалното палестинско движение „Хамас“ и други групи са съгласни да не играят каквато и да било роля в управлението на Газа – пряко или косвено, под каквато и да е форма.











