Туристическият бранш иска 9% ДДС и държавна подкрепа заради растящите разходи

Ресторантьори: Планираните приходи от 371,5 млн. лв. няма да влязат в бюджета, Туристическият бранш иска 9% ДДС и държавна подкрепа заради растящите разходи

Представители на туристическия сектор се срещнаха със служебния премиер Андрей Гюров и министъра на туризма Ирена Георгиева, за да изложат проблемите в бранша и да предложат антикризисни мерки.

От сектора посочиха, че бизнесът е под силен натиск заради увеличените разходи – по-висока минимална заплата, значително поскъпване на електроенергията и очакван ръст на цените на суровините вследствие на кризата в Близкия изток. Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов настоя за 9% ДДС за ресторантьорството до 9%, като подчерта, че България е единствената страна в еврозоната без подобна диференцирана ставка.

Той изтъкна и допълнителни проблеми като невъзможността за съкращаване на персонал, липсата на дигитализация в сектора и растящите наеми, които косвено увеличават натиска върху работодателите за по-високи заплати.

Атанас Димитров от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация посочи, че туристическият сектор е засегнат както от международната обстановка, така и от вътрешни фактори като въвеждането на еврото. Браншът предлага стимули за входящия туризъм, включително чрез ваучери, и призовава към насърчаване на потреблението на български продукти.

Предложенията ще бъдат обобщени от Министерството на туризма и представени на правителството, като част от по-широк пакет от мерки, който може да изисква и намеса на парламента.

Премиерът Гюров заяви, че кабинетът ще комбинира предложенията на бизнеса със собствен анализ, за да изработи ефективни решения. Той изтъкна, че в условията на удължен бюджет най-работещи са целенасочените мерки към най-уязвимите сектори, като целта е да се подкрепи бизнесът без да се предизвика инфлация. Според него правителството се стреми да овладее кризата още преди тя да се прехвърли върху крайните потребители.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст