БСП, Атака и РЗС се обединиха около забраната за проучванията и добива на шистов газ у нас. По време на на заседание на парламентарната икономическа комисия днес депутатът от Коалиция за България Любен Корнезов заяви категорично, че не трябва да се допуска те да започнат на територията на страната. За целта трябва да бъде приет закон, който да наложи забрана за проучване и добив на шистов газ, както и да отмени всички разрешения и лицензи. Червеният депутат представи пред комисията законопроект, подготвен от парламентарната група на Коалиция за България. Документът предвижда всяка година Министерски съвет да внася отчет в парламента до 31 март, в който да докладва за проблемите с шистовия газ.Така гражданите ще имат ясна представа какво вършат правителството и държавата, смята още Корнезов. При неспазване на закона се предлагат санкции от 100 хил лв., като трябва да се отчете факта, че например във Франция се предвижда санкция да бъде до една година затвор и 75 хил. евро глоба. Любен Корнезов припомни, че Шеврон е глобявана многократно от много страни, сред които Еквадор и Ангола.
От своя страна по време на заседанието лидерът на Атака Волен Сидеров представи Проект за налагане на мораториум върху проучванията и добива на шистов газ на територията на страната. Той бе категоричен, че решението за мораториум е най-бързият начин да се спре процесът сега. В мотивите на партията са изброени дори и токсичните вещества, които се използват в този метод ndash; хидропропанол, метанол, етилен гликол, натриев хидроксид и много други. Според Атака при добива на газа съществува риск всеки един от тези химикали да попадне в подпочвените води и да ги отрови. Според Сидеров няма разлика в технологията, която се използва при проучванията и добава на шистовия газ, които са пагубни за околната среда и здравето на хората. Той изтъкна още, че, че компанията Шеврон не е представила документи, доклад на ОВОС и проекти за започване на проучванията, но въпреки това е получила разрешение от Министерския съвет да работи на територията на страната. Сидеров предложи комисията да приеме и двете предложения за мемурандум и закон срещу проучванията и добива на шистов газ.
Изготвените документи от двете партии бяха подкрепени от народният представител от РЗС Емил Василев, който представи Проект за забрана на добива на шистов газ и прилагането на метода на хидравлично разбиване на теротирията на страната. Според партията му основният проблем е, че методът не е проучен достатъчно в цял свят и няма единно становище дали е безвреден за околната среда и хората.
На заседанието на парламентарната комисия присъстваха икономическият министър Трайчо Трайков, представители на екоминистерството и неправителствени отганизации, между които Ангел Славчев, Иван Хиновски, Илиян Пламенов, проф. Кристалина Стойкова от БАН, Димитър Иванов, Илиян Василев, Петко Ковачев от Зелените и други.