"УПРАВЛЯВАЩО ДРУЖЕСТВО"
октомври – декември 2014
От 2006 г. в. "БАНКЕРЪ" всяко тримесечие представя две свои уникални класации: за "Управляващо дружество" и за "Инвестиционен посредник". Годишният цикъл завършва с награда за най-успешните мениджъри. "Райфайзен асет мениджмънт (България)" оглави подреждането като най-добро управляващо дружество у нас за 2014 година.
В този брой представяме подреждането на фондмениджърите през последното тримесечие на миналата година. Данните, които са използвани при подреждането на отделните фирми, са предоставени от самите тях, от Българската асоциация на управляващите дружества, а някои са получени чрез собствени изчисления на редакцията. Класацията обхваща периода от 1 октомври до 30 декември 2014-а.
Дружествата от сектора за управление на активи отчитат, макар и лек, ръст в обема на паричните средства, които са им поверени за умножаване през четвъртото тримесечие на миналата година. А това дава знак за страховете на хората след преживяното около Корпоративна търговска банка през летните месеци. Все още слабата заинтересованост от вложения в алтернативни форми, както и ниската ликвидност на фондовата борса, където са част от паричните средства на договорните фондове, са сред причините за забавяне на възстановяването на пазара. Трудната икономическа ситуация направи фирмите и инвеститорите по-трезви в плановете им, показват числата от отчетите на дружествата. В опит да спасят активите си хората все още дават предимство на банките като начин да съхранят парите си, което показват и данните от БНБ. Българите продължават да спестяват, а последната четвърт на миналата година депозитите на домакинствата например са нараснали със 78.5 млн. лева. В този период обаче хората предпочитат и да харчат, което се вижда и от данните за статистиката за ръст в потреблението.
Все пак в следващите месеци мениджърите на управляващите дружества могат да разчитат на успех, но само ако "заговорят" на разбираем за потребителите език. И тук отново изниква въпросът за рекламата на предлаганите от тях продукти и услуги, както и работата по финансовото ограмотяване на българите.
Някои от компаниите започнаха през миналата година да преструктурират портфейла си. През октомври това направиха и мениджърите на "Райфайзен асет мениджмънт", като обединиха два от фондовете си и дружеството вече управлява три колективни схеми.
От управляващите дружества, които ни предоставиха данни, точки по отделните критерии получиха 20, но само единадесет от тях (съгласно правилата) участваха в разпределението на местата в крайното подреждане. Само два от фондмениджърите попаднаха в Топ 10 и по петте показателя, поради което без проблеми влязоха в списъка на най-добрите за последното тримесечие.
С леки размествания всички, влезли в челната класация в края на септември, отново са в списъка на номинираните, и то в пакет. Първите три дружества от таблицата за третото тримесечие пазят местата си. След като се класира в челото по четири показателя и с едно първо място в тях, "Райфайзен асет мениджмънт" отново е на върха на пирамидата. Дружеството събра 35 точки (от възможните 50) и стана
"Най-добро управляващо дружество"
и през четвъртото тримесечие на 2014-а. "Елана фонд мениджмънт" с пет номинации и със спечелените 34 точки запазва мястото си на почетната стълбица. "Ти Би Ай асет мениджмънт" – с четири номинации, но и с две първи места, съвместява третото място с "ПФБК асет менидмънт" с 29 точки.
И банковите фонд мениджъри съхраняват позициите си в сектора за управление на активи, а две от тях отново са и в Топ 10. Те успяват засега да се възползват по най-добрия начин от имиджа и позициите на техните банки майки у нас.
В края на декември в портфейлите на българските колективни схеми са акумулирани активи за 850.911 млн. лв. и сумата е с 4 млн. лв. повече спрямо третото тримесечие. А половината от тях са добавили и още стойност към тях. По-малките дружества са се представили по-добре в тази посока. По критерия
нетна стойност на публично акумулираните активи
десетте номинирани управляващи дружества от таблицата за третото тримесечие отново са в шортлистата, а три банкови фондмениджъри водят в подреждането. Въпреки че "Райфайзен асет мениджмънт" е загубило част от активите си, с акумулираните общо 223.344 млн. лв. парични средства то остава лидер далеч пред конкурентите си.
Със спечелените около 400 хил. лв. през периода "ДСК Управление на активи" пази в портфейла си 168 млн. лв. и съответно втората позиция. На почетната стълбица остава и "ОББ асет мениджмънт", чиито експерти са заработили около 6 млн. лева. В края на декември компанията увеличава активите си до 67.714 млн. лева.
"Елана фонд мениджмънт" не само е най-напред в класирането измежду всички небанкови фондмениджъри, но дружеството е привлякло и още около 6 млн. лв. нови инвестиции. Общо с 45.396 млн. лв. то изпреварва "ЦКБ асет мениджмънт", което е на едно стъпало по-надолу.
Част от инвеститорите, които могат да си го позволят, продължават да търсят варианти за парите си. Възползвайки се от предложените им преференциални условия, те се ориентират към индивидуална стратегия за управление на активите си, което пък при добро стечение на обстоятелствата на пазара може да им донесе и по-висока печалба. По тази причина е трудно събирането на информация по показателя
нетна стойност на активите под доверително управление
както и по другия, свързан с него – средна сума от такива активи на клиент. Предпочитанието към тази алтернатива е осигурило и по-високи приходи по това перо на някои от компаниите. Разместванията по този критерий са малки и най-често зависят от обема на информацията, която ни е представена. Първите две дружества остават най-предпочитаните, както бе и в предишните тримесечни класации. Принадлежността им към големи финансови групи с много клиенти и дъщерни дружества им осигурява това предимство.
Въпреки че губи част от активите си, "Ти Би Ай асет мениджмънт" отново е лидер по показателя. В края на декември фирмата управлява 113.832 млн. лв. и е единствената, която успява да прескочи границата от 100 млн. лева.
От портфейла и на следващото го дружество – "Райфайзен асет мениджмънт", също са изтекли парични средства, но и то въпреки това пази втората позиция (с 47.739 млн. лв.). "Елана фонд мениджмънт" е най-близо до тях. Компанията е на почетната стълбица с портфейла си от 14.605 млн. лв., като той е набъбнал с около един милион лева.
Информацията, която управляващите дружества не разкриват, донякъде "крие" картината в този сегмент от пазара за управление на активи. Логично фондмениджърите, които са били в полезрението на инвеститорите, няма как да не са привлекли най-много парични средства по показателя
средни активи на клиент под доверително управление
Интересът към тази алтернатива за инвестиции е причината за увеличаване на сумата, която клиентите са внесли. Естествено, "Ти Би Ай асет мениджмънт" води в това подреждане, но дружеството вече управлява по-нисък размер от парите на един клиент (с около два милиона). Следващото го дружество – "Астра асет мениджмънт", също губи малка част от акумулираната сума. "Райфайзен асет мениджмънт" пази третото място най-вече заради привлечените повече пари.
През четвъртото тримесечие няма промени в портфейлите на водещите управляващи дружества и съответно по показателя
брой на колективните инвестиционни схеми
Номинираните в таблицата управляват 67 от тях. Иначе двадесет и деветте компании в сектора са организирали общо 109 фонда. "ДСК Управление на активи" е недосегаем засега и остава на върха с десет схеми, а с девет схеми го следва "Конкорд асет мениджмънт". "Елана фонд мениджър" и "ОББ асет мениджмънт" имат по шест фонда. Други четири дружества ги следват с по пет, а с по четири схеми са други четири компании. Засега няма и заявени планове за промени на разположението на силите в следващите месеци.
Ситуацията в сектора на управление на активи у нас е сравнително спокойна. Инвеститорите се грижат по-скоро трезво за парите си, така че не можем да очакваме някакви драстични разместванията по показателя
брой на индивидуалните клиенти
Всяко от управляващите дружества се надява да предложи алтернатива на очертаващата се тенденция за спад на лихвите по депозитите и евентуално да привлече нови инвеститори. Някои от тях успяха да го постигнат и през последното тримесечие на миналата година. Десетте първи по показателя са без промяна. Засега "ПФБК асет мениджмънт" обслужва най-много клиенти – 14 хиляди, но "ДСК Управление на активи" набира скорост и го следва съвсем отблизо (с 12 648 души). "Райфайзен асет мениджмънт" пази позициите си в тройката с 4485 клиенти.
Въпреки възобновяващото се съперничество между банковите депозити и договорните фондове никой не очаква значителни размествания в сектора за управление на активи – нито по отношение на обема на акумулираните средства, който е най-важният измерител за влияние, нито при инвеститорите, които държат тези пари.
ПОБЕДИТЕЛЯТ
"Райфайзен асет мениджмънт (България)" е управляващо дружество, изцяло собственост на "Райфайзенбанк (България)" ЕАД. То е лицензирано през 2005 г. и още от старта на дейността си се нарежда сред лидерите на българския пазар по управление на активи.
Компанията е организирала и управлява четири местни договорни фонда и предлага дялове от единадесет чуждестранни схеми на австрийското "Райфайзен Кепитъл мениджмънт" (Виена). То покрива пълната гама от рискови профили – от най-консервативните, през умерените до високорисковите.
"Райфайзен асет мениджмънт (България)" е първото дружество на българския пазар, което предлага едновременно чуждестранни и местни колективни инвестиционни схеми. В неговия портфейл са и двата най-големи договорни фонда на българския пазар – "Райфайзен (България) Фонд Ликвидност" и "Райфайзен (България) Фонд защитена инвестиция в евро".