Брюксел още умува за договорите с щатските ТЕЦ

ТЕЦ "Марица Изток"3 панорама от комина с поглед към откритите рудници

Министерството на енергетиката не крие никакво писмо от Европейската комисия, свързано с неправомерна държавна помощ  към ТЕЦ "ЕЙ И ЕС Марица-изток 1" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3", съобщиха на 15 април от ведомството. Причина за реакцията бе пресконференция на БСП, проведена ден по-рано, на която бе заявено, че  управляващите са скрили писмо от еврокомисарите от октомври миналата година, където се казвало, че контрактите с двете американски централи са неправомерни. От столетницата призоваха кабинета да пристъпи към развалянето на споразуменията с тях или да ги изкупи на разумни цени. Според "червените" така са постъпили и други европейски държави като  Унгария например, където електроенергията за крайните потребители е паднала с 25 процента. 

Цялата каша бе забъркана по времето на кабинета "Орешарски", когато енергийният регулатор бе оглавяван от Боян Боев. С решение от 27 май 2014-а тогавашната ДКЕВР включи в миксовата цена на обществения доставчик НЕК разходите за закупуване на електроенергия от ТЕЦ "ЕЙ И ЕС Марица-изток 1" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3" АД, намалени съответно с 30 и 20%, и постанови да започнат преговори за изменение на дългосрочните договори с тях. Със същото решение бе наложено  до постигането на договореност между заинтересованите страни НЕК да изкупува енергията от американските централи при условията на действащите контракти – тоест без намаление на цената. В резултат на тези взаимноизключващи се решения само за периода юли – декември 2014-а общественият доставчик увеличи разходите си за закупен ток от двата ТЕЦ-а с повече от 200 млн. лева. Наред с това, на 20 юни 2014-а, ДКЕВР изпрати жалба до Еврокомисията, в която искаше да се провери дали дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия могат да се разглеждат като държавна помощ и евентуално да бъдат променени.

"В хода на образуваното производство на 23 октомври 2014-а от страна на Европейската комисия постъпиха въпроси, отнасящи се до фактологията по сключените договори и съответствието им с европейското законодателство. Въз основа на анализ на фактите на 11 декември 2014-а Министерството на енергетиката изпрати в Брюксел отговори на поставените въпроси. До момента в министерството не е постъпвала друга информация по казуса от страна на Европейската комисия", отговори на нападките от БСП енергийното ведомство. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст