Бой последен за Дилма

бразилия протести

Не бяха отдавна дните, когато се гордеехме с българския произход на бразилския президент Дилма Русеф. Националните медии го изтъкваха, политиците ни се надпреварваха да се домогнат до снимка с нея. Днес обаче името на дъщерята на габровеца Петър Русев не е повод за гордост.

В момента Дилма се бори за оцеляването си на фона на най -масовите протести в историята на Бразилия. Назначаването на обвинения в корупция бивш президент Луис Инасио Лула да Силва на висш държавен пост бе блокирано от Върховния съд, а срещу самата нея бе задействана от Конгреса процедура за импийчмънт, която може да завърши с отстраняването й от президентския пост през следващия месец. Депутатите дори извършиха нещо безпрецедентно и нетипично за тях – за да ускорят изслушванията по импийчмънта, пожертваха почивните си петъци и сега с извънредни пленарни заседания ще се опитат да ускорят развръзката до средата на април.

Трудно е да се прогнозира какви са шансовете Русеф да загуби поста си, но е показателно, че чуждестранните инвеститори вече залагат срещу нея. Бразилският реал, който през последната година загуби почти 50% от стойността си спрямо долара, отбеляза покачване в деня, когато дойде новината за задвижването на процедурата. Същото се случи и на фондовата борса, която записа най-силната си сесия от 2009-а насам.

Според последните проучвания на обществените нагласи президентският рейтинг е паднал до рекордно ниските 10%, като същевременно почти 70 на сто от запитаните подкрепят отстраняването на Русеф от властта. Същевременно масовите протести са доминирани предимно от бели представители на средната класа, които са недоволни както от икономическата политика на лявото правителство, довела до срив на брутния вътрешен продукт с 3.8%, така и от данните за безпрецедентна корупция. Ако протестиращите имат герой, това е Сержио Моро, федералният съдия, който провежда разследването за корупция в държавната петролна фирма "Петробраз" – до неотдавна най-голямата компания в Латинска Америка. В хода на разследването бе разкрита мащабна корупционна мрежа, в която са замесени бразилски политици и десетки висши представители на бизнеса.

В последния етап от разследването, известно като "Операция автомивка", прокурорите се насочиха към бившия президент Луис Инасио Лула да Силва, който продължава да е авторитетна фигура в бразилската политика и е спряган като един от кандидатите за най-висшия пост на изборите през 2018 година. Лула да Силва е обвинен в това, че е укрил притежанието на скъпи имоти, в които е бил извършен луксозен ремонт от строителни фирми, свързани със скандала "Петробраз". В началото на март полицията нахлу в дома му и го отведе на принудителен разпит, който продължи няколко часа. След освобождаването си видимо ядосаният експрезидент квалифицира задържането си като "отвличане".

Председателят на парламентарната група на управляващата Работническа партия Жозе Гимараеш се закани с "война". А следващият ход бе на Дилма Русеф, която реши да назначи Лула да Силва за началник на президентската канцелария. Възникнаха подозрения, че този ход е предприет, за да може той да се възползва от имунитета, вървящ с поста. Според бразилските закони лицата, заемащи висши държавни длъжности, могат да бъдат разследвани само от Върховния съд. Недоволството бе допълнително подсилено от Сержио Моро, който публикува запис на разговор между Русеф и Лула да Силва, в който българската потомка съветва ментора си да се възползва от новата длъжност "при нужда" – думи, които могат да се тълкуват двояко, но които предизвикаха сблъсъци пред президентския дворец в деня, в който Лула встъпваше в длъжност. В крайна сметка върховният съдия Жилмар Мендес отмени назначението с мотива, че е направено, за да се възпрепятства правосъдието. Правителството пък обяви, че ще обжалва решението му, което може да бъде сторено не по-рано от 30 март.

Властта в Бразилия, която от 2003-а насам е олицетворявана от лявото управление на Лула да Силва и Дилма Русеф, е подложена на безпрецедентна атака. Според местни наблюдатели голяма роля за изхода от кризата ще има натискът от улицата и медиите, които почти единодушно подкрепят протестите. От друга страна, държавната лидерка се зарече, че няма да се предаде, и нейните поддръжници започнаха да се организират. Профсъюзите вече изкараха на улиците към 300 000 подкрепящи правителството, което не е внушителна бройка в сравнение антиправителствените протести, които достигнаха 3 млн. участници. Не бива обаче да пропускаме, че в годините преди кризата именно под сегашното си ръководство Бразилия постигна внушителен икономически ръст и забележителни успехи в борбата с бедността.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст