Три месеца Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол загуби, докато подготви плана си за работа през 2016-а. В края на март той най-сетне е налице. Трябва да кажем, че няма кой знае какви изненади – в списъка са познати имена със старите си проблеми (влошаващи се финансови резултати, слаб интерес).
Още в началото на документа обаче служителите от ведомството, управлявано от Емил Караниколов, правят уговорката, че АПСК очаква да срещне трудности при реализирането и на по-големите проекти, и на сделките за по-малки обекти. Поставени в неблагоприятна икономическа среда, инвеститорите стават все по-консервативни по отношение на нови вложения и проекти. Така че евентуалното намаляване на активността може да обрече на неуспех някои от приватизационните процедури.
Всъщност, ако това се случи, то няма да е изненада. Виждали сме го вече през последните три-четири, нулеви години, които се оказаха нулеви по отношение на продажбите на държавни компании.
Агенцията очаква през тази година да направи 34 приватизационни сделки с дялове или акции – собственост на държавата в търговски дружества с повече от 50% държавно участие в капитала, на обособени части от имуществото на търговски дружества с повече от 50% държавно участие в капитала, на дялове или акции – собственост на търговски дружества с повече от 50% държавно участие в капитала им в други търговски дружества, както и обособени части от имуществото на търговски дружества, чийто капитал е собственост на други търговски дружества с повече от 50% държавно участие в капитала, и имоти – частна държавна собственост с данъчна оценка над 10 000 лева.
Ще се продават основно обекти, голяма част от които през миналата година са подготвяни за продажба. В напреднал етап са проектите за раздържавяване на "Овча купел" ЕООД, София и "Военно издателство" ЕООД – предстои определянето на методи за преговорите и сделките.
За поредна година продължава и работата по проекта за приватизация на държавния дял в капитала в “БФБ-София” АД. Търси се стратегически инвеститор – голям борсов оператор, и по този начин да се създадат предпоставки за възходящо развитие на българския фондов пазар, да се увеличи интересът на чуждестранните инвеститори към него и в крайна сметка – повишаване на капитализацията му. Може би ще е добре да се променят малко изискванията към кандидатите. В последната процедура искахме да дойдат най-големите фондови борси – те обаче не проявяват никакъв интерес към нас.
Сред приоритетните в дейността по приватизация през 2016 г. обекти е и "Международен панаир – Пловдив" АД. Агенцията продава миноритарния пакет от държавни акции в капитала на това дружество (49%). Докато се изготвя пакетът с документите, остава въпросът как община Пловдив ще защити своя интерес в смесеното дружество "Пълдин туринвест", в което мажоритарен собственик също е Георги Гергов. Държавата, така или иначе, не участва в управлението на дружеството и не взима дивиденти. Но в Града под тепетата са единодушни, че тя не трябва да се продава своя дял от "Международен панаир – Пловдив" и той трябва да се развива като един от моторите на местната икономика. Кметът Иван Тотев пък е категоричен, че няма да допусне на мястото на най-голямото у нас изложение да се появи нещо друго освен изложбен център.
Приватизацията на 100% от капитала на "БДЖ – Товарни превози" ЕООД, собственост на "Холдинг БДЖ" ЕАД, отново е най-големият проект, по който работи агенцията. Определен е вече оценителски екип за изготвяне на анализ на правното състояние и приватизационна оценка на дружеството. Управляващите се надяват с приходите от продажбата на дъщерното дружество да се намали необходимата допълнителна финансова помощ за решаване на проблема със свръхзадлъжнялостта на компанията майка. И тук проблемите са предимно на емоционално ниво – тези ги искаме, тези – не. Но в бизнеса няма място за емоции. И трябва да се разсъждава практично. Заиграването с едни кандидати и игнорирането на други може отново да ни изиграе лоша шега. И както се случи с газопроводите, може и жп магистралите да ни заобиколят, докато размахваме по света своето стратегическо географско положение.
Освен от големите приоритетни сделки Агенцията за приватизация ще разчита и на приходи от проекти за продажба на имоти – частна държавна собственост, предложени от областните управители; на имоти – частна държавна собственост с отпаднала необходимост за собствениците си, предложени от МВР, от Министерството на земеделието и храните, от Българската агенция за безопасност на храните и от Министерството на финансите. В списъците са и обособени части от търговските дружества "Български пощи" ЕАД, "Сортови семена – Елит" ЕАД, София и "Летище – Пловдив" ЕАД.
Подготвени са за продажба и дялови участия, собственост на търговски дружества с повече от 50% държавно участие в капитала в други търговски дружества. Няколкото опита досега показаха липсата на интерес към предложените 20% от капитала на "Академика Сий Палас" АД, София, собственост на "Академика 2011" ЕАД, София, както и 35% от "БДЖ – Трансимпекс" АД, София, и 5.616% от ЗАД "Алианц България" АД, София, и двете от групата на "Холдинг БДЖ" ЕАД.
За цвят, макар и без никакви резултати досега, Агенцията за приватизация е предвидила да използва и възможностите на търговската система на "БФБ-София" АД за провеждане на централизирани и неприсъствени публични търгове. Според експертите й ускорените процедури при провеждане на тези продажби са ефективен метод за продажба на пакети от акции и дялове от дружествата с под 50% държавно участие в капитала. Статистиката обаче е повече от красноречива – в последните четири централизирани търга не е сключена ни една сделка.
Продажбата на държавните активи е важна. Но неотменно е добре всяка една сделка да е съпроводена от ефективен и навременен контрол за изпълнението на задълженията, залегнали в приватизационни договори. През тази година в плана са залегнали проверки на 40 дружества.
Резултатът от всяка дейност в крайна сметка се оценява по приходите, които е осигурила. В Агенцията за приватизация очакват да съберат от дейността си не по-малко от 83 360 000 лева. Планират се и плащания в непарични платежни средства от продажби на пакети акции/дялове от капитала на търговски дружества, за които се допуска разплащане с компенсаторни инструменти.
Паричните постъпления, които се очакват от следприватизационен контрол, са за не по-малко от 3 590 000 лв., в това число приходи от издадени в полза на АПСК изпълнителни листа и постъпления по спогодби за разсрочване на вземанията по договори за приватизационна продажба на дружества, спрямо които Агенцията има вземания за неустойки, присъдени с влязло в сила съдебно решение и предприетите действия от страна на АПСК. В ход са процедури за публична продан на активи на дружества, които не са спазили приватизационните си ангажименти.
Въпреки подготвените атрактивни държавни активи не бива да сме с много големи очаквания относно приходите и привличането на стратегически инвеститори. Все пак и през 2016 г. икономическата и финансова среда остава непредсказуема и няколкото бизнес звездички от началото на годината не бива да ни заблуждават относно понижена инвестиционна активност в страната.