ЕЦБ ще понижи лихвите на 6 стъпки до края на 2025-а
Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще понижава лихвата по депозитите веднъж на всяко тримесечие до края на идната година – график, който би сложил по-скорошен от очаквания край на низходящия й лихвен цикъл, твърдят икономисти, анкетирани от агенция “Блумбърг”. Прогнозите им са, че базовата лихва на еврозоната ще спадне до 2.25% през декември 2025-а. Предишните предвиждания на анкетираните бяха, че това лихвено равнище ще бъде достигнато през второто тримесечие на 2026-а.
ЕЦБ започна да понижава кредитните разходи през юни.
Няма ли кой да потърси отговорност от АПИ заради ужаса по магистрала “Тракия”?
В разгара на летния сезон по магистрала „Тракия“ отново движението е свръхнатоварено и за поредна година се заговори, че е необходима трета лента. В последните десет дни станаха няколко тежки катастрофи, заради което движението бе спряно и ядосани шофьори бяха блокирани на километрични опашки. Същото се случваше и заради ремонти.
Обичайният съвет е, че спокойното пътуване е възможно, ако тръгнем рано сутринта или късно вечер, но пък това не винаги е възможно. Този вариант също е условен, защото няма гаранция, че джигитите, които изпреварват и по двете ленти, колоните с тирове или неразсънилите се още шофьори, решили да карат с 40-50 километра, не са направили същото.
Борислав Цеков купи “Галъп Интернешънъл Болкан” от Андрей Райчев и Кънчо Стойчев
Председателят на Института за модерна политика Борислав Цеков купи “Галъп интернешънъл Болкан” от досегашните собственици Андрей Райчев и Кънчо Стойчев.
Финализирана беше продажбата на сто процента от акциите на социологическа агенция „Галъп интернешънъл Болкан“, която е член на международната асоциация Gallup International със седалище в Цюрих. Учредителите и досегашни акционери в „Галъп интернешънъл Болкан“, Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, са прехвърлили своето акционерно участие на специално учреденото за целта акционерно дружество „Пакстън Рисърч“, оглавявано от доц. д-р Борислав Цеков. Собственици на „Пакстън Рисърч“ са консервативният тинк-танк Изследователски център за нова Европа, ръководен от доц. Цеков и сдружение „Републикански център“ с председател д-р Петър Кичашки”, съобщават от агенцията.
Само “парламентарните” партии не са готови да тръгнат към еврото
Последните български правителства отказаха нарочно да си свършат работата по отношение на движението ни към еврозоната. В същото време Българска народна банка (БНБ) приключи изцяло техническата работа по въвеждането на еврото – изградени са нови регионални касови центрове за обмяна на пари, закупени са автомобилите за транспорт, подготвена е печатницата, даже са отсечени тестово и няколко милиона евро номинал от българските евромонети. Българският банков сектор също е напълно готов. Единствените, които не са готови, са партиите в Народното събрание.
Фирмените мениджъри орязват еднодневните бизнес командировки
Мениджърите са започнали да летят по-рядко и избягват еднодневните командировки със самолет след като корпоративните пътувания са преминали в “нова нормалност”, твърди главният изпълнителен директор на Глобалната асоциация за бизнес пътувания Сюзън Нойфанг. “Инфлационният натиск и други фактори помагат на пътническите компании да правят повече пари от по-малко пътешествия … но начинът на пътуване е различен”, посочва госпожа Нойфанг. И обръща внимание, че “това е нова нормала и тя вероятно ще продължи да съществува.
Една от големите промени е отказът от еднодневни полети, защото фирмените шефове искат да избегнат неудобствата от честите смени на графиците на летищата, заради тревогите за околната среда и променените нагласи след пандемията от КОВИД-19.
40% от най-големите промишлени инвестиции на Байдън са забавени или са на пауза
Около 40% от най-едрите промишлени инвестиции, обявени през първата година от управлението на президента Джо Байдън за преразглеждане на индустриалната и климатична политика на Съединените щати са били забавени или са в режим на изчакване, показва проучване на “Файненшъл таймс”.
Подписаните от Байдън Закон за редукция на инфлацията и Закон за науката са предложили данъчни кредити, заеми и безвъзмездна помощ в размер на 400 млрд. щ. долара, за да тласнат напред развитието на щатския сектор за чисти технологии и на веригите за доставки на полупроводници. Проекти за над 100 млн. щ. долара от общо 84 млрд. долара обаче са били забавени от два месеца до две години или са били спрени за неопределено време, открива “Файненшъл таймс”. Компаниите се оправдават, че влошаващите се пазарни условия, охлаждащото се търсене и липсата на политическа сигурност в изборната година са ги принудили да променят плановете си.
Едва 10% от украинските газови хранилища са използвали европейските търговци на газ
Едва 10% от огромния капацитет на украинските хранилища за природен газ са били използвани от европейските търговци на синьо гориво в резултат на увеличената интензивност на руските атаки, които повишават рисковете и лишават Киев от един от малкото източници на приходи.
Украйна разполага с най-големите по площ подземни пространства за складиране на синьо гориво в Европа и през миналата година предоставиха на компаниите от Европейския съюз изгодни условия за съхранение на горивото преди зимния сезон. След руската офанзива през пролетта срещу украинската енергийна инфраструктура, включително и помпените съоръжения за нагнетяване на газ в цистерните, европейските обеми през юни и юли са паднали до едва една десета от количествата, складирани през същия период на 2023 година.