Милиардите ни по НПВУ изглеждат все по-загубени
Страните от Европейския съюз получиха уникална възможност да получат безвъзмездно или чрез заеми милиарди евро, за да вдигнат икономиките си след пандемията. Фондът за възстановяване на ЕС на стойност 672.5 млрд. евро бе обявен през февруари 2021 г. и ще действа до август 2026 г., а България – по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) – можеше да получи над 10 млрд. лв. безвъзмездно финансиране. Изпълнението обаче се бави и Европейската комисия даде няколко сигнала за това. Резултатът е плачевен – вместо да работи за четвъртото плащане, България все още чака второто. И никой все още няма дори смътна представа дали ще го получим и кога…
Трябва да признаем, че усвояването на средствата се оказа проблем за доста страни от ЕС, не само за България.
Унгария е готова да посредничи между България и РСМ за “приемливо и за двете страни решение”
Унгария е готова да посредничи между България и Северна Македония, за да бъде намерено решение, “което да е приемливо и за двете страни”, каза на пресконференция в Охрид премиерът на Унгария Виктор Орбан, който е на двудневно посещение в Република Северна Македония.
Той определи като историческа грешка, за която не вижда причина, разделянето на РСМ и Албания по пътя за присъединяване към ЕС.
Иван Христанов: Борисов и Пеевски могат да подкрепят коалиция, в която не участват (част 2)
Създателите на олигархичния модел си отидоха, чака ни пречистване до две години, предрича Иван ХристановДали ще има нови избори напролет зависи само от Борисов и Пеевски. Коалиция между ПП-ДБ, „Възраждане“, БСП и ИТН може да бъде подкрепена и от тези, които няма да участват в нея. Гарантирам, че България ще мине през тотално пречистване още през следващите две години. Процесът е неизбежен. Лагерът на статуквото вече не е монолитен. Създателите на модела си отидоха. Най-мрачната част мина, сега сме в студените часове преди изгрева.
Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ предприемачът Иван Христанов, лидер на ПП „Единение“.
Инфлацията под 2% във Франция и Испания буди надежди за нови лехвени редукции на ЕЦБ
Инфлацията във Франция и Испания потъна под 2% и обнадежди инвеститори и икономисти, че Европейската централна банка ще ускори темпото на лихвените си редукции.
Публикуваните на 27 септември данни показаха, че френските потребителски цени са се повишили с 1.5% през септември спрямо същия период на 2023-а. Ръстът е под 2% за първи път за последните повече от три години благодарение най-вече на намаляващите разходи за енергия. Спад е отчетен и в сектора на услугите, където инфлационният натиск се е успокоил от предишните 3% на 2.5% годишно. Испания следва същата посока – там септемврийската инфлация е била 1.7% годишно благодарение на успокояването на цените на горивата, енергията и храната. Анализатори прогнозираха 1.9% инфлационен ръст и в двете държави. Изследване на ЕЦБ пък показа, че потребителите очакват цените да се качват по-бавно през идните години.
16 водещи банки и фирми от ЕС пускат системата Wero да конкурира Visa и Mastercard
Най-големите банки на Европейския съюз (ЕС) разработваха безшумно с години нов начин за плащания, който дава възможност на клиентите им да изхвърлят картите на Visa “Виза” и Mastercard “Мастъркард” – последният знак, че регионът иска да измести две от фирмите с най-висока пазарна оценка на планетата. Платформата, наречена Wero, която през миналата година погълна iDeal, както и базираната в Люксембург Payconiq, в момента се въвежда в по-голямата част от западна Европа.
Проектът е подкрепен от 16 водещи банки и фирми за обработка на разплащания, между които и френската “БНП Париба”, германската “Дойче банк” и френската финансово технологична компания Worldline. Wero ще помогне на германски потребител да се разплати мигновено, примерно с хотел във Франция, като използва собствената си банкова сметка вместо “Виза” и “Мастъркард”.
Процесът е опростен и ако фирмите го въведат, това може да струва на двата гиганта милиарди долари от загубени комисионни