Доплащаме 46% от джоба си при иначе безплатно здравеопазване

здравеопазване

Мими Виткова, изпълнителен директор на Обединения здравноосигурителен фонд „Доверие“ и бивш министър на здравеопазването пред „БАНКЕРЪ”

Доктор Виткова, до къде доведе бюджетното вмешателство в цените на здравните услуги?

– Директно ви отговарям. От април 2023 г. до февруари 2024-та със Закона за бюджета на НЗОК цените на здравните услуги в извънболничната помощ отбелязаха 3-кратно увеличение. Парите в касата набъбнаха с над 1.5 млрд. лева. Например при гинеколозите цитонамазката беше 10 лева, а стана 54 лева. На свободния пазар цените на здравните услуги скочиха с над 100 процента. Всичко това продължава да се плаща от пациентите и работодателите.

А как се отразява това на здравноосигурителните фондове?

– Ами как? Представете си как до днес по договор някой е плащал една сума, но му казваш, че от утре сумата е чувствително по-голяма. По независещи от теб причини. 

Депутатите явно са действали с презумпцията да увеличат финансовата самостоятелност на здравната каса и да свият преливането на данъци за запълването на дефицита в бюджета й?

– Да, вероятно. Но постигнаха точно обратния ефект. В момента при около 2 млн. по-малко население в сравнение с преди двадесетина година имаме двойно по-голям болничен престой. Отиваш при лекар и трябва – не трябва те вкарва в болница. И все по-често без доказана нужда се изписват скенери и ядрено-магнитен резонанс, а това са най-скъпите здравни услуги.

Част от по-скъпите услуги у нас се поемат от болните, нали? Колко?

– Това е още една лудост. Българите плащаме 46% от джоба си. Това е най-високия процент в целия Европейски съюз. Световната здравна организация препоръчва гражданите да участват с не повече от 15 процента. Страните от Евросъюза се „побират” в тази рамка като в Германия доплащането от страна на пациентите дори е 8-10 на сто. Но политиката ни е сбъркана. И става така, че се увеличават обществените средства уж за сметка на личните разходи, а резултатът е този – увеличават се и двата вида харчове.

Докога частните болници ще са привилегировани и няма да са задължени да правят обществени поръчки за лекарства, за разлика от държавните?

Това е скандално. Но не се прави нищо, въпреки голямата дискусия по въпроса от края на миналата година. На никого не му прави впечатление, че определени медикаменти „излизат” на частните болници 28 пъти по-скъпо от цените на същите лекарства в държавните лечебни заведения.

Министерството на здравеопазването не се ли опитва да промени ситуацията?

– Напоследък има едва забележимо раздвижване в тази насока. Министерството се нае да прави обществена поръчка за 4 групи лекарства – онкомедикаменти, лекарства за разреждане на кръвта, някои обезболяващи и някои лекарства, свързани с имунната система. НЗОК пусна обществена поръчка на стойност над 2 млрд. лева. Но, ако има обжалване, отново нищо няма да стане.

В крайна сметка върху гърба на страдащите се стоварва допълнително и финансово страдание…

– Да, страдат хората, които нямат на 60-80 км лекар въобще до себе си, хората, които отивайки в болница плащат хиляди левове и не знаят защо, а държавата безхаберно продължава да наблюдава този проблем и да не взима никакви мерки. Попаднах на случай, където човек с масивен кръвоизлив постъпва в лечебно заведение и за 2-3 седмици плаща цялото си лечение на стойност 28 000 лева. Националната каса ми отговори, че клиничната пътека не предвижда заплащане на медикаментите. Писах писмо до Министерството на здравеопазването, получих отговор, че касата е самостоятелно юридическо лице и министерството няма разпоредителски функции върху нея

Голяма мъка е и аптечното обслужване на малките населени места. Да има ли автомати за лекарства или не?

– Да, с автоматите може да се постигне покритие в тези селища със затихващи функции, но там живеят предимно възрастни хора и ако нямат рецепта всичко се проваля. Откъде да разберат с какво да се лекуват и какво да изтеглят от фармакомата? Той не е сергия. Според мен аптеките трябва да изнасят дейността си по селата. Мобилната аптека е решението. Аптеките трябва да бъдат задължени 1-2 пъти седмично да осигурят присъствие навсякъде.

Как така? Кой да ги задължи, това не е пазарно.

– Да, но самите фармацевти скочиха срещу автоматите с лекарства. Щели да намалят оборотите им. Мисля, че е в техен интерес въпросът да се реши с мобилни аптеки. Това е решение в полза на компетентността, ефективността и сигурността при лечението на техните клиенти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст