Съвети за активен и здравословен живот на всяка възраст

Съвети за активен и здравословен живот на всяка възраст фитнес

Всеки постепенно остарява с времето, нали? Е, може би не съвсем. Ново изследване за дълголетието от Станфордския университет разкрива два конкретни периода в живота ни, когато процесът на стареене се ускорява – единият около 44-годишна възраст и другият около 60.

За щастие, експерт по генетика и старши автор на изследването, професор Майкъл Снайдър, доктор на науките, твърди, че упражненията могат да помогнат за намаляване на тези пикове на стареене – и никога не е твърде късно да започнете.

Наблюдателното проучване, наскоро публикувано в списанието Nature Aging, проследява молекулярни маркери на стареенето сред 108 участници (мъже и жени) на възраст между 25 и 75 години в продължение на до седем години и отбелязва промени във функционирането на организма около тези периоди от живота ни. Първо, метаболизмът на липидите и алкохола се забавя, а рискът от сърдечно-съдови заболявания се увеличава по време на прехода около 40-те години. Второ, през прехода около 60-те години се наблюдават промени в имунната регулация и метаболизма на въглехидратите.

gtkkkk

„Промените около 60-годишна възраст очаквахме,“ казва Снайдър пред Fit&Well. „Знаем, че имунната система отслабва. Затова хората се ваксинират. Също знаем, че загубата на мускулна маса се ускорява, което е известно като саркопения. Кожата се променя. Открихме също и промени в бъбречната и пикочната функция, метаболизма на въглехидратите, сърдечно-съдовите заболявания.

„Това, което не очаквахме, беше промяната около 40-годишна възраст. Забелязахме отново промени в кожата и мускулите, но също така и промени в липидите (увеличение на лошия холестерол), повече мастни натрупвания и промени в метаболизма на алкохола и кофеина.“

Една от хипотезите, казва той, е, че хората започват да водят по-заседнал начин на живот в 30-те си години, което може да се отрази, когато достигнат 40-те. „Може също да не се хранят и да не спят толкова добре, колкото биха могли.“ Много от тези промени в 40-те са предотвратими. „Следете нивата на холестерола и липидите, например. И може би избягвайте една алкохолна напитка, когато сте навън.“

Според него, най-ефективната стъпка за смекчаване на тези върхове в стареенето – както с наближаването на 40-те, така и на 60-те години – е да започнете силови тренировки.

„Трябва да поддържате мускулната си маса през целия си живот, защото тя наистина генерира много полезни хормони. Наричат ги митокини или ексеркини – молекули, които са много полезни за вас.“

„Тренирам с тежести около 45 минути на ден,“ казва Снайдър. „Имам дни с тежки натоварвания и дни с по-леки, като се фокусирам предимно върху упражнения за раменете и гръбначния стълб, като преса над глава и клякания. Вдигам доста тежки тежести, което помага за изграждането на много сила.“

Тази програма, подкрепена с балансирана диета, му помогнала да качи около 5 кг мускулна маса. Друга положителна страна на повишените физически натоварвания с напредване на възрастта е потискането на апетита, което може да помогне за поддържането на здравословно тегло, добавя той.

Новото изследване само засилва убеждението на Снайдър, че е полезно всеки да продължи с упражненията си с напредването на възрастта, особено със силовите тренировки. „Не намалявайте темпото, когато навършите 80,“ казва той. „Това е лош съвет. Продължавайте напред.“

Четете още : Кое е по-добро за здравето: ходене или бягане?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст