Гласуването за председател на парламента отново се провали
И втория ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание приключи с провал, защото народните ни избраници отново не успяха да изберат свой председател. Както и първият ден – 11 ноември, свои кандидати издигнаха пет формации – ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната – Демократична България”, “Възраждане”, “Има такъв народ” и “БСП – Обединена левица”. Останалите три – “ДПС – Ново начало”, “Алианс за права и свободи” и МЕЧ, не пожелаха да номинират някого. Следващият опит ще е в петък, 15 ноември.
Румен Радев не е изненадан от поредния провал да се избере председател на парламента
Държавният глава Румен Радев не е изненадан от поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание. Нещо повече – за него това даже не било новина, но защо – не пожела да уточни. След което напомни как стоят нещата от гледна точка на процедурата: първо – депутатите постигнат съгласие и избират шеф на законодателния орган, второ – държавният глава започва консултациите с партиите и коалициите в 51-ия парламент, и трето – връчва проучвателния мандат на първата политическа сила.
Борисов отчете повече сходства с ИТН, но не искал да си дава партията под наем
“Няма да си дам партията под наем. Накрая мога да направя компромис, но нищо няма да се получи. Партията иска мен за премиер, моето име го издига партията и не мога да направя повече компромиси”, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след разговорите с “БСП – Обединена левица” и “Има такъв народ”. Той отчете повече сходства с ИТН, но отбеляза и разминаването им на тема кой да управлява държавата и кой да е председател на парламента. Патова ситуация се задълбочава…
ПП-ДБ и БСП обсъдиха законодателната програма на парламента
“Продължаваме промяната – Демократична България” и “БСП – Обединена левица” се срещнаха с идеята да обсъдят законодателната програма на 51-ото Народно събрание. След протоколната размяна на любезности обаче трибуните на “червената” коалиция влязоха в старите си кожи. Атанас Зафиров все да се заяжда, че две трети от днешните недъзи се дължали на калпавата конституционна реформа, а Борислав Гуцанов обяви, че две-трети от съдържанието на декларацията за санитарния кордон било преписано – едва ли не – от стари позиции на червената столетница. Единственото, около което двете политически сили се обединиха бе касирането на изборите за 51-ото Народно събрание.
Неписаните правила в политиката и доверието
Конкретният повод да се обърнем към темата за неписаните правила е поредната драма около избирането на парламентарен председател. Отново се чуват твърдения, че тези правила отреждат въпросната позиция на най-голямата парламентарна група, т.е. на политическата сила (в случая коалицията ГЕРБ – СДС), спечелила парламентарните избори.
Нещо повече – подобно решение се представя като спазване на традициите на парламентарната демокрация не само у нас, но и в редица развити демокрации, защото… това следвало волята на гражданите и така повелявала дългогодишната парламентарна практика.
Дали обаче това наистина е така?
Илон Мъск – рецепта как най-богатият човек в света може да стане още по-богат
Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп се завърна в Белия дом, освен заради стратегията си за икономиката на първо място, и благодарение на щедрата финансова подкрепа на Илон Мъск. Колко обаче ще спечели Мъск от Тръмп? Вероятно стократно повече, отколкото е вложил, защото още на втория ден след изборите в САЩ – 7 ноември – той добави нови 26.5 милиарда долара към нетното си богатство. А с новия си пост – да се грижи за ефикасността на държавната администрация – Мъск ще може да влияние пряко върху живота на… 335 милиона американци.
БРИКС остави Турция в чакалнята
Вместо да бъде приета за пълноправен член на БРИКС, Турция получи покана да стане… партньор на междуправителствената група БРИКС. Казано на по-обикновен език, това означава, че югоизточната ни съседка получава статута на държава-партньор, а не на държава, която участва във взимането на решения и във формирането на политики.
Според официалното оправдание, това било особеност на “преходния период в организационната процедура на БРИКС”, но ако съдим от развитието на преговорния процес между Анкара и Брюксел, нещата започват да изглеждат доста по-различно. Не за друго, а защото Турция получава статут на държава-кандидатка за членство в ЕС през 1999 г., а започва преговори за присъединяване през октомври 2005 година. И досега нищо…, но не по вина на Брюксел.
Хранителен план за фитнес
Физическата активност носи много ползи за здравето, независимо дали сте професионален атлет или любител аматьор. Храненето и фитнесът вървят ръка за ръка, когато става дума за оптимизиране на ефективността и подобряване на спортните постижения. Без достатъчно въглехидрати, протеини и мазнини и атлетите, и аматьорите се чувстват отпаднали по време на тренировка, а след това – изключително гладни. Чудно защо ли?