Оцетът съществува в човешкия живот от много дълго време. Той присъства в кухните, появява се в домашните лекове и се разпространява като т.нар. лек за всичко.
Според изследване, водено от диетолог от Университета в Аризона Хейли Баронг и колеги, дневна порция оцет може да предложи повече отколкото сме очаквали.
Последните изследвания показват, че оцетът може да играе роля в облекчаването на симптомите на депресия, идея, която пренася оцета от кухненската маса към разговорите за ежедневното благополучие.
Изследването включва 28 затлъстели, но иначе здрави възрастни. Те са били разделени на две групи.
Едната група приемала по 2 супени лъжици червен оцет два пъти дневно, докато другата група приемала дневна таблетка, съдържаща много малко количество оцет.
По време на четириседмичния период, участниците попълвали въпроси за психичното си здраве, използвайки анкети, познати на здравните специалисти.
Попълвали са анкета CES-D (Епидемиологична депресивна скала) и PHQ-9 (Анкета за здравословното състояние на пациента).
Увеличаване на нивата на витамин В3
Забележимо увеличение на нивата на никотинамид, форма на витамин В3, се появило в групата, която консумирала оцет ежедневно.
Тази група показала увеличение с 86% на този хранителен елемент, който изследванията преди това са свързвали с противовъзпалителни ефекти.
Публикуваната статия заявява: „Тези данни предоставят допълнителна подкрепа, че ежедневното приемане на оцет за четири седмици може да подобри самоотчетената симптоматика на депресията при предимно здрави възрастни и че промените в метаболизма на [витамин B3] могат да играят роля в това подобрение.“
Разбиране на депресията – основите
За много хора, депресията засяга настроението, енергията, концентрацията, апетита и съня. Често прави живота тежък.
Някои може да се чувстват безнадеждни, докато други губят интерес към неща, които преди са обичали. Някои се мъчат да станат от леглото, докато други не могат да заспят през нощта.
Депресията варира и не следва един единствен модел. Тя не е знак за слабост. Може да се развие от смесица от фактори, като промени в мозъчната химия, семейна история, здравословни състояния или житейски събития. Тя остава, често правейки ежедневните задачи по-трудни, отколкото трябва да бъдат.
Някои хора може и да не показват очевидни признаци. Те може да успяват да се усмихват пред приятелите си или да вършат работата си без да намекват за тежестта, която носят вътре в себе си.
Ранното разпознаване на депресията е важно, защото съществуват много начини за намиране на подкрепа. Информацията за нови подходи за лечение на депресия, като ежедневна доза оцет, привлича внимание, защото депресията не е универсално решение.
Влиянието на оцета върху симптомите на депресия
Все пак, по PHQ-9, групата, която консумирала по-високо ниво на оцет, показала средно намаление с 42% на симптомите на депресия, докато контролната група, която приемала оцетната таблетка, показала намаление с 18%.
Изводите са основани на самоотчетени симптоми през едномесечния пробен период.
Депресията включва много движещи се части. Дори малко изменение в настроението може да отвори врата за подобряване на качеството на живот.
По-малките изследвания като това може понякога да привлекат интерес към последващо провеждане с по-големи групи хора, различни продължителности или други форми на оцет.
Размерът на това изследване е малък и участниците имали само леки симптоми, но разликите, които екипът открил, привличат внимание.
Повече изследвания върху оцета и депресията
Авторите признават, че по-големи и по-дългосрочни изследвания биха били идеални, за да се разбере по-добре точно как оцетът успява да облекчи симптомите на депресия при много хора.
„Депресивните разстройства са най-разпространените психични здравословни състояния в света,“ обясняват авторите.
„Често предписваните антидепресанти могат да имат сериозни странични ефекти, а ефективността им варира широко. Следователно, са необходими прости, ефективни съпътстващи терапии.“
Какво означава всичко това?
Изследванията често надхвърлят една единствена променлива. Фактори като сън, телесна температура и общ начин на живот може да имат значение.
Това изследване подсказва различен подход. То може да зададе въпроси дали оцетът или неговите компоненти биха могли да работят в комбинация с други лечения.
Изследователите казват: „По-нататъшни изследвания, изследващи ефектите от ежедневната консумация на оцет при клинично депресирани или изложени на риск популации, както и тези на антидепресанти, са оправдани.“
Те добавят: „Фокусът върху механизмите и големите пациентски групи ще засили науката и ще предостави доказателства, за да се демонстрира по-силно ролята на оцета в насърчаването на здравето.“
Все пак, изследването на оцета като ежедневен елемент, който може да повлияе на настроението, е забележително.
Лицата, които се справят с депресията, често търсят различни опции. Има смисъл да се добавят допълнителни инструменти, тъй като това, което помага на един човек, може да не помогне на друг.
Човешкото здраве включва много сложни процеси и добавянето на много малки стъпки към рутината често се оказва полезно. Това изследване дава още една подсказка, че ежедневни предмети може да са заслужили втори поглед.
Четете още: Яденето на повече растителен, отколкото животински протеин може да намали риска от сърдечни заболявания