Упреците на съседите от Северна Македония, че България спира пътя им към Европейския съюз, отново удариха на кухо. В понеделник (17 февруари) Европейската комисия обяви, че условията към Скопие не подлежат на промяна и те трябва да бъдат изпълнени. Споразумението за падането на българското вето върху европейския път на страната от 2022 г бе постигнато чрез т. нар. френско предложение, включващо като задължително условие вписването на българското малцинство в конституцията заедно с другите етноси.
Правителството на Християн Мицкоски продължава да се измъква от ангажимента с аргумент, че ако го изпълни, България ще злоупотреби и ще постави нови условия. Той обаче пропуска обстоятелството, че процесът вече не е в ръцете на София, а на Брюксел. И голямото доказателство за този очевиден факт е, че
не България, а Брюксел раздели Северна Македония от Албания
по пътя им към пълноправното членство в Европейския съюз.
В понеделник посланикът на ЕС в Скопие Михалис Рокас категорично заяви следното:
„Необходимостта от промени в конституцията като условие за начало на преговори на Република Северна Македония с ЕС е факт и това е ангажимент, поет преди две години и половина от Европейския съюз и Северна Македония„.
Той добави, че в Брюксел си дават сметка, че става дума за проблем, който сегашното правителство иска да реши с определени гаранции и уверения, че няма да има „билатерализация“ (двустранност) на процеса. Посланикът на ЕС подчерта, че
лидерите на ЕС вече са се обявили против това в процеса на разширяване,
затова Скопие не бива да има никакви притеснения.
В събота, по време на Мюнхенската конференция по сигурността, темата за буксуващата интеграция на Северна Македония в ЕС обсъдиха и двамата външни министри – Тимчо Муцунски и Георг Георгиев.

Георгиев определи позицията на България като ясна и последователна – цялостното изпълнение на условията е единственият път напред. Той посочи, че вписването на българите – наравно с другите етноси – в конституцията е само първата стъпка, реализирането на която ще позволи на Скопие да започне преговори за членство. Георгиев бе категоричен, че
предоговаряне или заобикаляне на постигнатите договорености,
зад които стои целият ЕС, не е възможно.
Колегата му Муцунски пък настоя, че правителството нито ще приеме каквото и да било решение, нито ще направи някакъв компромис по принуда или натиск.
„Всеки компромис трябва да е съобразен с реалността, в която живеем, и с европейските ценности, за които Европа постоянно ни говори“, каза в изявлението си Муцунски и добви, че Скопие иска процес, който е предвидим – с ясно начало и с ясен край.
Муцунски заяви, че съжалява, че вместо да се развиват в дух на добросъседство, отношенията между двете страни си остават обременени от спорове, които отдавна са се превърнали
в безпринципна пречка пред евроинтеграцията на Северна Македония.
Дипломатическият тон не успя да прикрие, че двамата министри са на съвсем различна честота и казаното от тях предполага, че няма никакво разбирателство между двете страни.
За капак в неделя (16 февруари) премиерът Християн Мицкоски отбеляза, че процесът по присъединяването към ЕС се е превърнал от приказка в „подвижна цел“. Според него, вместо система за заслуги, има двойни стандарти и двустранни спорове. Което казано накратко означава, че
България е виновна за европейските несполуки на Скопие.
„Ние сме жертва на двустранност или, за да бъда по-прецизен, придвижването ни към ЕС е много сложно. Вместо да донесем Европа на Балканите, ние донесохме Балканите в Европа. За съжаление има страни членки в ЕС, които идват от Балканите и които донесоха двустранните спорове заедно с тях в Брюксел, вместо да донесат брюкселските ценности на Балканите“, оплака се Мицкоски.
Крайно време е обаче съседите ни да си дадат сметка, че единствено управляващите в Скопие блокират пътя на страната си към пълноправното й членство в ЕС. В това отношение София няма абсолютно никакви „заслуги“.