Правителството предлага коли на НСО да бъдат прехвърлени на президентската администрация

Правителството предлага коли на НСО да бъдат прехвърлени на президентската администрация

Министерският съвет внесе предложение за промени в Закона за Националната служба за охрана, с което част от автомобилите на службата ще бъдат прехвърлени на президентската администрация. Законопроектът, публикуван на сайта на парламента, предвижда също прехвърляне на съответните щатни бройки и служители, които досега са обслужвали президентската институция. В мотивите се посочва, че това няма да натовари държавния бюджет, тъй като средствата ще бъдат преразпределени между план-сметките на двете структури.

Промените идват, след като в началото на октомври парламентът реши НСО вече да не осигурява транспорт за Администрацията на президента – предложение, внесено от Калин Стоянов от „ДПС – Ново начало“. Според правителството с това решение е възникнал вакуум в транспортното обслужване на институцията на „Дондуков“ 2, което налага ново законодателно уреждане. Законопроектът уточнява, че автомобилите, предоставени на президентството, ще могат да се помещават и да бъдат обслужвани в базата на НСО при условия, определени със споразумение между двете страни.

В последните дни въпросът предизвика и политическо напрежение. Президентът Румен Радев коментира, че след като парламентът лиши администрацията му от служебен транспорт, е използвал личния си автомобил, а служителите му – собствените си коли за служебни ангажименти. В отговор на предложението за прехвърляне на автомобили, държавният глава заяви, че „държавата не е игра на колички“ и определи мярката като „данайски дар“, целящ компрометиране на институцията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст