Люта битка за парите от електронното правителство

Коя ли ще е печелившата оферта?

Има ли много пари, винаги има намесени и сериозни интереси. А във време на криза апетитите, особено към сигурните държавни средства, стават още по-големи. Изключение от това неписано правило не направи и поръчката за изграждане на електронното правителство на стойност 15.5 млн. лв. без ДДС. Партийни лобита и връзки в различните ведомства, опит от предишни процедури, сдружаване с други фирми – всичко това е впрегнато в полза на заветната цел да се спечелят част от милионите, които кабинетът ще раздаде за станалото вече митично преминаване на администрацията в интернет.

Самата поръчка бе обявена от Министерството на транспорта информационните технологии и съобщенията през ноември миналата година. Тя бе разделена в пет обособени позиции, като една фирма може да спечели само един лот. През тази седмица най-накрая бяха оповестени и имената на претендентите.

Макар че назначената комисия трябва да се произнесе кои са победителите в рамките на 35 дни, още отсега почти на 100% е

ясно кой получава първия лот

nbsp;

– Анализ, идентифициране и вписване на първичните администратори на данни и техните услуги в регистрите на Електронното правителство. Причината е, че за 2.5 млн. лв., предвидени за тази дейност, е кандидатствал само един консорциум – Сиела ГТamp;К ДЗЗД. В него влизат Сиела Норма АД и адвокатското дружество Георгиев, Тодоров и Ко. Първата от фирмите в обединението е собственост на американската компания Вашингтон Пъблишинг Груп Интернешънъл и Веселин Тодоров. Тя вече разработи електронното управление в Стара Загора през 2010-а като част от консорциума Електронно управление. И от контракта е взела 1 747 747 лв. от общо 2 450 000 лв., предвидени за целия проект по оперативната програма Административен капацитет. През 2009-а Сиела сключи договор и за 1 360 800 лв. с бившето Министерство на държавната администрация и административната реформа за поддръжка на базите с правна и географска информация на Интеграционната система за електронно правителство.

Другата фирма в консорциума – адвокадското дружество Георгиев, Тодоров и Ко, е собственост на известния адвокат Иван Тодоров, чието име се свързва с големи дела като Зееви срещу Българската държава, GSM лиценза на Глобул, приватизацията на БТК и др. Тодоров също така е един от управителите на Сиела Норма.

Далеч

по-оспорвана е втората позиция

nbsp;

– реализиране на приоритетни за централната администрация е-услуги, като например подаване на данъчна декларация през интернет. За нея са предвидени 3.75 млн. лв. и за тях ще се състезават петима участници.

Самостоятелно на търга се явяват Технологика ЕАД и Атос Ай Ти Солушънс енд Сървисис ЕООД. Първото дружество е собственост на Огнян Траянов, който е негов основател и изпълнителен директор. Траянов е и почетен консул на Филипините в България. Технологика разработва предимно корпоративен софтуер и има богат опит в работата с държавната администрация, най-вече министерства и изпълнителни агенции. Фирмата има и редица поръчки в съдружие с други компании по програмата Административен капацитет. Например като част от обединение ТАФ, в което влизат още Адвен и Фондация Право и интернет, на нея й бе поверено изграждането на редица електронни услуги на териториите на Северозападен, Северен Централен и Североизточен район за планиране. Технологика участва също в изграждането на речната информационна система БУЛРИС, финансирана по програма Транспорт.

Другото самостоятелно явило се дружество – Атос Ай Ти Солушънс енд Сървисис, се управлява от Веска Сергиева-Давидова. Според Търговския регистър то е собственост на Атос Интернейшънал Б.В – една от водещите ИТ компании в света, и управлява електронната платформата на Олимпийските игри. Интересното е, че Атос Ай Ти Солушънс енд Сървисис е приемник на фирмата Сименс ЕООД, която бе изпълнител на поръчката за изработването на биометрични лични документи. Другият любопитен детайл е, че родът на Веска Сергиева-Давидова е от селото на Георги Първанов – Сирищник.

В обособената позиция за 3.75 млн. лв. играят и три сдружения. Първото от тях е консорциумът Интрасофт-БН, в който влизат регистрираното в Люксембург акционерно дружество Интрасофт Интернешънъл АД (70%) и Би Ен Груп БГ ООД (30%). Проверка в интернет показва, че през последните няколко години Интрасофт Интернешънъл е спечелило редица международни договори за изграждане на електронни услуги.

Зад обединението Е-България пък стоят Фадата АД на Анри Леви, Петър Петров и Денислав Стаменов, Контракс ЕАД, собственост на Три Джей Технолоджис на Йордан Йорданов и Яко Пилософ, и Гравис България АД, която е на австрийската А-Консулт ГМБХ, и Мария Горанова.

Консорциумът ДЗЗД РАО Електрон е последният кандидат за този лот. Той се състои от Индекс България ООД, собственост на Лирекс БГ и Любомир Атанасов, Ес Ем Консулта ЕООД на Светла Манолова и Ти Би ЕС България ЕООД.

Не по-малко внимание заслужава третата обособена позиция – Реализиране на приоритетни електронни административни услуги на общинските администрации, която е за 3.35 млн. лева. Единственият самостоятелно участващ кандидат за нея е фирма Аксиор, в която собствеността е поделена между Пламен Чирипов и Димитър Василев.

Мнозина я смятат за фаворит

nbsp;

и може би не без основание. Съпруга на Чирипов е депутатът Стефани Михайлова, която влезе в 41-ото Народно събрание от квотата на ГЕРБ, заменяйки Йорданка Фандъкова след назначаването й за министър на образованието. Стефани Михайлова има бизнес връзки и с председателя до неотдавна на Столичния общински съвет – Андрей Иванов. Между другото Аксиор спечели през 2008-а проект на Столичната община за 3.75 млн. лв. за електронни услуги. Под договора стои подписът на сегашния премиер и бивш столичен кмет Бойко Борисов.

Заедно с Аксиор за спечелването на обособената позиция се състезават и обединение Електронни административни услуги за държавна и общинска администрация (Браво Инвестмънтс ООД и ЕИБ Софт ООД ), както и консорциумът Сирма-Интерконсулт (Сирма Солюшънс АД, ИнтерКонсулт България ООД и подизпълнител: Фондация Право и интернет).

Точно 4.4 млн. лв. ще се похарчат за Разработване на референтен модел на архитектура за централните администрации и общинските администрации. За изпълнението на тази задача претендентите са четирима, като най-голямото име сред тях е на Хюлет-Пакард България с подизпълнител Комсофт ООД. Оферта за участие е подал и консорциумът Сиенсис-Абати, в който влизат Сиенсис АД и Абати АД. Собственик на Сиенсис е Николай Медаров, който е

съпруг на председателя на ЦИК

nbsp;

Красимира Медарова. Фирмата бе подизпълнител на Сименс в нашумялата обществена поръчка на МВР за изработване на лични документи с биометрични данни. Тя бе отговорна за доставката, инсталацията и поддръжката на необходимата инфраструктура. Дружеството на Медаров участва и в консорциума България травъл 2010, заедно с Медиа планинг груп и Скрийн брадърс, който спечели обществена поръчка за новата версия на националния туристически сайт www.bulgariatravel.org. Но независимо от платените над 1.7 млн. лв. ползата от портала все още е доста съмнителна.

Партньорът на Сиенсис – Абати, пък печели година по-рано в сдружение със Сиела договор за 2.14 млн. лв. по програмата Развитие на човешките ресурси по проект на образователното министерство за въвеждане на делегирани бюджети.

Сред претендентите за 4.4 млн. лв. е още сдружението Матерна И-гавърмънт (Матерна България ООД и Лирекс БГ ООД). Матерна България е собственост на Евгени Иванов, Владимир Данданов и Владимир Владов и е част от Матерна гмбх информейшън енд комюникейшънс – Германия, която оглавява обединението от фирми, изготвили е-правителството в Берлин. Българското представителство на компанията бе един от изпълнителите на проекта Интегрирано административно обслужване и предоставяне на публични услуги, който приключи през 2011-а. Поръчката за 15 млн. лв. бе обявена по времето на Тройната коалиция, когато министър на държавната администрация беше Николай Василев. Именно с този проект започна електронният обмен на документи между пет държавни администрации, шумно представен в началото на декември миналата година от премиера Бойко Борисов в присъствието на почти всички министри от кабинета.

Последният участник е Сдружение за електронно управление. В него влизат Дуо Софт ООД, Балкантел ООД и държавното Информационно обслужване АД. При сериозния опит на последната компания в печеленето на държавни поръчки интригата и за четвъртата обособена позиция може да се заплете сериозно.

За доразвиване на портала за е-услуги и доизграждане на системата за електронното правителство в частта й за административното обслужване има едва двама кандидати,

които ще спорят за 1.5 млн. лева

nbsp;

Това са Стемо ООД и Ай Би Ес България ЕООД. Първата фирма е собственост на Георги Тихов, Стефан Моров, Иван Божинов и Христо Ковачев. През 2005-а тя даде най-ниски цени за доставка на компютри в училищата в София и областта, Южна, Западна и Източна България. Офертата на Стемо бе 2 787 840 лв. (с ДДС) за 4000-те компютъра, което прави единична цена от 696.96 лева. Компанията участва и в партньорство с фирмата Лирекс БГ, която пък спечели изграждането на контролния център за управление на Националната образователна мрежа през 2008 година.

Колкото до Ай Би Ес България, тя е собственост на Ай Би Ес Груп – България с управител Горан Ангелов. През 2010-а, заедно с Айдом печели проект на Агенция Митници по оперативната програма Административен капацитет. Стойността му е над 1.29 млн. лв., като целта е да се изработи наръчник за предоставяне на ИТ-процесите в митническата агенция.

През 2008 г., когато тогавашният министър на администрацията Николай Василев реши да затегне реда във ведомството си, консорциумът Ай Би Ес – Норма спечели проекта за създаване на модерна и унифицирана визия на българската държавна администрация. Поръчката беше за 795 хил. лв. без ДДС и бе част от обявените седем проекта по програмата Административен капацитет за общо 8 376 840 лева. Интересното е, че при всяка една от обявените позиции тази фирма бе единствен кандидат. Ай Би Ес България спечели и проекта за внедряване на касите на самообслужване в столичния хипермаркет Карфур, а от декември 2010-а придоби правата на оторизиран дистрибутор на Apple за нашата страна.

Сега остава единствено да видим кои точно ще са победителите в отделните лотове, както и дали пренебрегнатите фирми ще обжалват процедурите. Ако се стигне до съд, може да се окаже, че скоростното изграждане на електронното правителство, за което настояваше премиерът Борисов, отново няма да е толкова скоростно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст