Младите треньори са готови да печелят

галин иванов

Президентите на нашите футболни клубове не дават почти никакъв шанс за изява на младите треньори, а когато се престрашат да го направят, ги следят под лупа и ги уволняват след първата серия от загуби. В същото време най-оборотни в професията са една групичка от 7-8 "идиотоустойчиви" специалисти хамелеони, които са се научили да оцеляват в условията на безпаричие, капризи на собствениците, "лош материал" и бойкоти от страна на футболисти примадони. Девалвацията в треньорската професия е очевидна. Ако преди 10-15 години футболната ни система вадеше по някой млад специалист на относително добро ниво като Георги Василев, Димитър Димитров-Херо или Станимир Стоилов, днес в елитната група, а и във втората дивизия почти не може да се намери треньор, ненавършил 40 години.

В българския футбол младостта е тежък порок, докато

на Запад ценят "горящите в играта"

работохолици, независимо от ЕГН-то им. Идеален пример е спечелилият си легендарен статут в Германия наставник на "Борусия" (Дортмунд) Юрген Клоп. Той започва треньорската си кариера едва 34-годишен, когато буквално излиза от терена, за да седне на скамейката на "Майнц 05". Под ръководството му скромният тим за пръв път в историята си извоюва място в Бундеслигата и участие в евротурнирите, а когато отборът изпада, президентът на "Майнц" не посяга на Клоп. Самият наставник напуска година по-късно, защото смята, че се е провалил, като не е успял да спечели промоция за елита. Оттам започва истинският му възход с "жълто-черните", увенчан с множество титли и купи. Тази "футболна приказка" едва ли в скоро време ще се случи у нас.

По ред предимно субективни причини мнозина млади ,с някакъв потенциал да вървят напред в професията, бяха изтикани в "шеста глуха" или пък са безработни. Феновете на "Амкар" (Перм) настояваха любимецът им Мартин Кушев да води тима. Въпреки това бившият национал е нежелан дори в мижавата "А" група и успя да си намери работа като помощник-треньор във втородивизионния "Локомотив" (Мездра). Антон Велков пък бе уволнен от "Марек" за незадоволителни резултати и изтекъл изпитателен срок. Под ръководството му дупничани бяха спечелили 8 точки в 10 мача, а след смяната на Велков успяха да се доберат до едва 6 точки в 13 кръга. Не му провървя и в "Ботев" (Пловдив), където след кратък престой бе принуден да напусне заедно с Велислав Вуцов. В момента Велков се изявява като координатор на връзките с медиите на новосъздадената треньорска асоциация и телевизионен коментатор, което определено е стъпка назад. Методи Деянов, който само преди година бе сред най-проспериращите имена в професията, се озова на трудовата борса. В края на миналата година наставникът на националите до 17 и 19 години бе "понатиснат" да подаде оставка, след като набор`96 загуби три мача на квалификационен турнир в Израел. А дали е качествен "материалът", излизащ от клубовете, никой не го попита. Да припомним, че и Георги Иванов-Гонзо на три пъти "си счупи главата" в опитите си да води "Левски", а като наставник на "Черно море" записа доста добри резултати. Но при хроничната бъркотия на "Герена" и Антонио Конте да дойде, резултатът ще е нулев.

Говорейки за селекционера на "скуадра адзура", трябва да отбележим, че той бе

тотално надигран тактически

от българския си колега Ивайло Петев. Именно наставникът на националния ни отбор е добър пример за млад треньор, използвал предоставения му шанс. Подобно на Клоп, Петев пое "Лудогорец" веднага след като приключи кариерата си на футболист. Но липсата на опит не му попречи да спечели две титли, купа и суперкупа. Прогресът на Петев продължи със скромния тим на АЕЛ (Лимасол), останал на точка от титлата в Кипър, "благодарение" на феновете си, предизвикали ексцесии в решителния мач. И в първите си два мача като национален селекционер Петев показа, че разбира играта в модерния й вариант и освен това знае как да мотивира футболистите си за върхова изява. Първо, експериментална селекция от младоци от "А" група изпусна румънците в контрола, а на "Васил Левски" Италия с триста мъки и две вратарски грешки се докопа до хикса. Стилът на игра на България бе аплодиран от феновете и ако отборът продължава в този дух, големите победи скоро ще дойдат.

Радващо е, че Българският футболен съюз продължи тенденцията да дава шанс на младите, като назначи Светослав Тодоров за селекционер на юношеския национален отбор до 18 години. Тодоров със сигурност е научил много по време на дългогодишните си изяви по терените в Англия, а освен това изкара стаж при светила в професията като Хари Реднап, Брендън Роджърс и Роберто Мартинес. Прогресът на отбора му се видя още в първите контроли, особено в проверката с европейския вицешампион Холандия, загубена злощастно с 1:2 , след като "лъвчетата" доминираха и създадоха повече голови положения. Доста надежди се възлагат и на Александър Димитров, който ще води отбора до 17 години на Евро 2015 в България. Точно той е  последният наставник, класирал национален тим на голямо първенство (Евро 2014 до 19 години). Димитров държи много на дисциплината и подхвана отбора "още от съблекалнята" на подготвителния лагер в Правец.

Както споменахме, за съжаление ситуацията в "А" група е различна. Но все пак някои като закъсалият гранд ЦСКА се престрашават да дадат път на младите. След като игровият модел "Стойчо Младенов" се изчерпа, тандемът Галин Иванов – Владимир Манчев ще спасява честта на "армейците". Галин Иванов

направи фурор като треньор на 17-годишните

от "червената" школа, които мачкаха всичко по пътя си в шампионата. Но както и самият той отбеляза, "в ЦСКА никой не те чака", защото феновете искат титли и трофеи. Иванов ще започне "от най-дълбокото" с гостуване на шампиона "Лудогорец", а дали ще получи шанс и време да реализира "многобройните си идеи", предстои да видим. На прима виста изглежда, че бившият бранител на 31-кратните шампиони е психологически готов за тежкия старт. Ако клубът успее някак си да се стабилизира, в ЦСКА на Галин Иванов ще се налагат собствените перспективни юноши.

По този път вече тръгна "Ботев" (Пловдив) на Петър Пенчев. Напук на финансовата криза "канарчетата" играят атрактивен и печеливш футбол, а младоците Радослав Терзиев, Божидар Васев, Лазар Марин, Християн Казаков и Цветелин Чунчуков дават заявки за добро футболно бъдеще. Пенчев вече прескочи категорията "млад треньор", но именно като прохождащ в професията се научи да работи правилно с таланти в академията на "Чавдар" (Етрополе).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст