Щатският долар е напът да регистрира почти 7% годишен ръст, а японската йена – да приключи на загуба четвърта поредна година след като търговците предположиха, че силният икономически растеж на Съединените щати ще накара Федералния резерв да се въздържа от резки лихвени редукции и през 2025-а. Доларовият индекс, който отчита пазарната оценка на зелените пари спрямо основните им валутни конкуренти, се изкачи до 108.06 пункта на 27 декември – поскъпване с почти 2.2% от началото на месеца и с 6.6% от 1 януари насам.
Щатският долар се е повишил с 5.5% към японската йена от началото на декември и с 11.8% от началото на 2024-а, а еврото се колебае в близост до най-слабите си котировки за последните две години.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви в средата на месеца след края на последното за годината официално съвещание на паричния комитет на институцията, че той и колегите му „ще бъдат много предпазливи по отношение на по-нататъшните лихвени намаления“, след като, очаквано, понижи основната лихва с 25 базови пункта. Американската икономика е и под силното влияние на бъдещия президент на Съединените щати Доналд Тръмп, чийто предизборни обещания включват дерегулиране, данъчни редукции и по-стриктна мграционна политика, които икономисти оценяват и като подкрепящи растежа и като про-инфлационни.
Същевременно, търговци предполагат, че „Банк ъф Джъпен“ ще следва по-щедра парична политика, а Европейската централна банка ще продължи да сваля лихвите, за да стимулира растежа на еврозоната.
В нисколиквидната валутна търговия на 27 декември йената се колебаеше около 157.75 за един щ. долар – котировка, достигана за последен път през юли. Еврото пък се разменяше срещу 1.0432 щ. долара – малко над минималното равнище от около 1.04 долара, до което слезе след края на заседанието на Федералния резерв на 18 декември.
Търговците са вкарали в цените лихвени редукции за общо 37 базови пункта в Съединените щати през 2025-а и нито едно сигурно понижение до юни. Докато до тогава очакванията им са ЕЦБ да е свалила депозитната си лихва с цял процент – до 2%, за да спре забавянето на икономическия растеж на еврозоната.
„Банк ъф Джъпен“ се въздържа да повиши лихвения си процент през декември, а банковият председател Кадзуо Уеда заяви, че предпочита да изчака яснота за политиките на Тръмп, изтъквайки растящото недоволство сред централните банки по света от предстоящите митнически ставки, които вредят на глобалния търговски обмен.
Златото е напът да приключи 2024-а с ръст от около 27% – най-силното годишно постижение от 2011-а, след като геополитическото напрежение и инфлационните тревоги увеличиха привлекателността на спасителния актив.