Компирът и властта

Лукашенко картофи

В августовското безвремие една новина проряза сивото информационно небе като мълния. Президентът на Беларус Александър Лукашенко собственоръчно извадил 70 чувала с картофи за час и половина. Картофите били част от зеленчуковата леха в президентската резиденция в Минск, като бившият председател на колхоз извършил селския труд заедно със сина си Николай, който е на 11 години. Освен картофи двамата събрали и дини.

Бърз анализ на новината.

Лукашенко е постигнал завидна производителност, показал е добра колхозна форма.

Беларуският президент вече може да бъде спокоен, защото е предал трудовите си навици на своя наследник, което примерно Европейския съюз забранява под заплаха от огромна глоба за експлоатация на детски труд.  

Подобно на Маркс, който докато е писал „Капиталът“, си почивал с решаване на задачи по висша метематика, така и управляващият 21 години Беларус си е почивал от картофите със събиране на дини.

Подобен компир пиар – съкратено компиар – си направи и наш Бойко, Господ здраве да му дава, дълго да ни управлява!

Ето какво каза той от синия екран: „Имахме нива с картофи. Знам как се копае, мога да покажа. Майка ми ми казваше, че съм „картофено момченце", защото ядях пържени картофи с бурканче кисело мляко", коментира премиерът.

Значи, ето, българи, вижте ме – до 30 годиникопах и ядох картофи, ама вижте ме сега. Нещо като повторение на основната максима на Мао за благоденствието на китайския народ: „Сто години кървав труд – хиляда години щастлив живот“.

Другата препратка, за която се сещам, е налагането на барбоите (картофите) като основна храна, съхраняваща генотипа и гарантираща просперитета. Погледнете към Северна Европа – там, където преди столетия са заменили хляба с картофи, развитието им се отдава повече, отколкото на тези, които се тъпчат със сурово, ал денте или препечено тесто.

Освен всичко друго властелините на Беларус и България рекламират тази чудесна храна – картофите, която е дошла от Централна Америка в Европа някъде през XVI век. И която е увековечена от редица гениални художници, като върхът, според мен, е платното на Лудия от Прованса Винсент Ван Гог – „Картофоядци“.

Тук е мястото обаче да напомним, че МНЗ е длъжно да предупреди.

Картофите съдържат гликалоиди – токсични съединения, от които преобладаващи са соланинът и чаконинът. Готвенето при високи температури (над 170 °C) отчасти ги разрушава. Но коварните отрови са точно под кожата на клубена и се увеличават с остаряването и излагането на светлина. Те могат да предизвикат главоболие, диария, гърчове, а в отделни случаи кома и дори смърт.

Това обяснява защо преди 4-5 века европейските дворове се плашели от пататите (друг синоним на картофите) и само най-предизвикателните дами се осмелявали да ги носят като украса на шапките си. А също така и защо, когато искахме медицинска бележка за извинение на отсъствията от училищния доктор, натърквахме подмишниците си със суров картоф – гарантира температура от поне 38 градуса.

Ако разсъждаваме преносно – соланинът (отровата) блика от изявите и на последния екссъветски диктатор Лукашенко и на нашия Велик кормчия Бойко. Да залагаш на картофите е опасно. То е сиромахомилско, но деструктивно за бъдещето на нацията. Така първо обричаш народа си на първобитно съществуване, и второ – генерираш ниска принадена стойност. И когато излезеш с продукта си на пазара, разбираш, че ако искаш да имаш един съвременен софтуер, чийто приносител е една петграмова флашка, трябва да предложиш в замяна пет тира с картофи с общо тегло 100 тона.

Това е. Въпрос на избор.

А той пак се задава.

 

Чавдар Цолов, почетен председател на културен клуб "Интелектуален пататник"

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст