Защо германците тъгуват по Меркел?

Меркел

На 17 юли бившата германска канцлерка Ангела Меркел, която заемаше поста цели 16 години – от 2005 г. до 2021 г., ще празнува 70-ия си юбилей. Тя стана първата жена канцлер в историята на Германия, а след като се оттегли преди почти три години периодично се появяват спорни оценки за управлението й. Едни твърдят, че е дала на Германия стабилност, за да процъфтява, а други я упрекват, че е отворила портите на Европа за милиони мигранти и е превърнала Стария континент в разграден двор. Продължават да валят и укори, че е била твърде близка с руския президент Владимир Путин, за да доставя на страната й евтин газ.

По-широката оценка на дългогодишното й канцлерство ще бъде направена най-вероятно след години. Но сега, след 3-годишното управление на коалиционера Олаф Шолц, много германци  с носталгия си спомнят времето на Меркел.

Според ново проучване на института за изследване на общественото мнение „ЮГав“ („YouGov“) мнозинството от германците – около 61% от анкетираните – смятат, че откакто през 2021 г. Меркел сдаде властта, условията в страната им са се влошили. И

само 25% от участниците в изследването са на мнение, че нищо не се е променило.

Тези, които виждат влошаване на положението, го приписват – поне отчасти – на работата на германското трипартийно левоцентристко коалиционно правителство. То включва Социалдемократическата партия на Шолц, Зелените и либералната партия „Свободни демократи“. Още с идването си на власт, това правителство стана непопулярно и с времето по никакъв начин не подобри позициите си в германското общество.

От участвалите в допитването, 28% смятат, че

причина за влошените условия е „лошото правителство“ на Шолц,

а 15%  смятат, че това се дължи на външни фактори. За повече от половината от анкетираните и двата фактора имат влияние.

Истината е, че хората сме склонни да идеализираме миналото и да очерняме настоящето. Затова може би „ерата Меркел“ от дистанцията на времето изглежда спокойна и уютна. Но да не забравяме, че настоящето е такова, каквото го живеем – заради семената, посети в миналото.

Докато Меркел управляваше,

геополитическата обстановка й позволяваше да е близка с Кремъл,

да получава сигурни енергийни доставки, да подкрепи газопровода „Северен поток“, да си затвори очите за анексирането на Крим от Москва през 2014 г., да обяви, че мигрантите са „Добре дошли в Европа“. След това обаче – с нея или без нея – ситуацията рязко започна да се влошава.

През 2022 г. Русия нахлу в Украйна, настъпи енергийна криза и Германия започна да купува прескъп газ от спот пазарите, за да напълни хранилищата. Това нямаше как да не удари ежедневния живот на германците. На всичкото отгоре

от Берлин се очакваше да е лидер на европейската сцена

и да поема нови и нови отговорности.

Правителството на Шолц, добро или лошо, направи каквото можа, но не успя да върне онова усещане за осигуреност и спокойствие от времето на Меркел. Просто времената се менят. Партиите от коалицията платиха тежка цена, защото  загубиха повече от  една четвърт от избирателите си. На евроизборите в началото на юни спечели десницата, към която Меркел принадлежеше, а на второ място се нареди крайнодясната „Алтернатива за Германия“.

Безспорно, Меркел бе по-силният и по-решителен лидер от Шолц – както  у дома, така и в чужбина. Но дали най-силните и решителните продължават винаги и във всичко да са най-добри?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст