Нов опит за озаптяване на арбитражната мафия

„Изпълнихме първия от ангажиментите на правителството във войната с имотната мафия – промените в Закона за международния търговски арбитраж, с които ограничаваме и елиминираме по същество фалшивите арбитражи, които са се нароили в България, са публикувани на сайта на Министерство на правосъдието. Случаят с 90-годишната дама, чийто апартамент е обект на принудително изпълнение заради атака на имотната мафия, бе поводът да извършим пълна проверка на нормативната уредба. Целта е да прекратим възможността гражданин да бъде осъден от арбитражен съд в някой гараж или къде ли не, без дори да е разбрал!“

Думите на правосъдния министър Георги Георгиев по повод публикуваните за обществено обсъждане законодателни промени бяха подкрепени със съобщение, в което се признава, че досега ведомството няма ефективен механизъм за контрол на арбитражните съдилища. В мотивите към законопроекта пък са изложени съображения за ползване на арбитражите в престъпни схеми при крайно ограничен достъп за обжалване на криминалните им актове.

„Поради зачестили злоупотреби с неформалното и свободно арбитражно производство и използването му за бързо и лесно осъждане на физически лица – потребители на услуги, ГПК и ЗМТА бяха изменени, като от гражданските имуществени спорове, които могат да бъдат решавани от арбитраж, бяха изключени тези, по които страна е „потребител“ по смисъла на § 13, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите. Измененията в ЗМТА от 2017 г. допринесоха за защита на правата на потребителите.

Независимо от това, през последните няколко години доверието към арбитража у нас намалява. Според представителните организации на работодателите в Република България броят на арбитражните дела намалява, докато съдилищата търсят начин за справяне с увеличаваща се натовареност. По данни на по-големите арбитражи за последните 10 години делата са сериозно намалели. Голямо е влиянието на изключването на потребителските спорове от арбитражната компетентност, но има и други причини. В тази ситуация в последните месеци стана публично известно, че арбитражът се използва в престъпни схеми за осъждане на физически и юридически лица въз основа на неистински документи.

Макар че не става дума за същински арбитраж, доколкото и споразумението за арбитраж, и всички документи по делото, вкл. решението, са неистински, става ясно, че напълно безконтролното създаване на арбитражи (сега функционират над 40) и ограничените случаи, в които арбитражното решение може да бъде отменено от Върховния касационен съд (ВКС), представляват благоприятна почва за осъществяване на престъпна дейност. В допълнение, не съществуват реални средства и за последващ контрол. Макар такъв да е възложен през 1993 г. на министъра на правосъдието, той не разполага с адекватен инструментариум да констатира нарушенията и съответно да ги санкционира.“

Ето и основните направления в предложените промени:

• Създава се регистър на арбитражните съдилища. Само при вписване в този регистър те ще имат право да правораздават. Решенията на „гаражния арбитраж“ ще са нищожни. 

• Повишават се изискванията към арбитрите и се прави сериозен филтър за лицата, които биват вписвани и упражняват правомощия като арбитри.

• Завишават се изискванията за връчване на призовки или искови молби на гражданите (страни в производството), като се създават допълнителни гаранции, че няма да бъдат водени дела срещу тях, без да узнаят за това. 

• При сезиране на ВКС с иск за отмяна на арбитражно решение, върховният съд ще може да спре принудителното изпълнение и без предоставяне на обезпечение, при наличие на убедителни доказателства, че искането за отмяна е основателно.

• Граждани няма да могат да бъдат съдени от арбитражен съд, ако няма тяхно изрично писмено съгласие за това. 

• Въвежда се много по-ефективен контрол от страна на министъра на правосъдието и МП. Инспекторатът към министъра на правосъдието ще може да извършва случайни проверки и да има достъп до електронните досиета по всяко от арбитражните дела.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст