Най-големите авиокосмически и оръжейни компании в света ще приберат рекордни количества кеш през идните три години защото печелят от скока на правителствените поръчки за нови оръжия в условията на нарастващото геополитическо напрежение. Анализ на Vertical Research Partners (авторитетна независима група за фирмени проучвания на секторите за промишлени стоки и материали), поръчан от “Файненшъл таймс”, прогнозира, че водещите 15 изпълнители на оръжейни заявки ще разполагат със свободни налични средства в размер на 52 млрд. щ. долара през 2026-а – почти двойно над общата стойност в края на 2021-а.
Най-едрите 5 американски оръжейни корпорации се очаква да генерират кешов поток от 26 млрд. долара до края на 2026-а – два пъти повече от 2021-а. В това число не влиза “Боинг” заради последните проблеми и огромните му ангажименти към гражданската авиация. В Европа националните шампиони на Великобритания BAE Systems и на Германия “Райнметал” и шведската SAAB, които печелят от новите контракти за муниции и ракети, се предвижда да увеличат с 40% общия размер на наличните средства.
Секторът печели от резкия скок на военните разходи след като правителствата се втурнаха да качват военните си бюджети в отговор на нахлуването на Русия в Украйна и ескалиращото напрежение в Близкия изток и Азия.
В Съединените щати последната сметка за помощи за Украйна, Тайван и Израел включва почти 13 млрд. щ. долара за оръжия, произведени от петте най-големи американски оръжейни компании – “Локхийд Мартин”, “Ар Ти Екс”, “Нортроп Груман”, “Боинг” и “Дженеръл Дайнамикс” – и доставчиците им.
Във Великобритания Министерството на отбраната предостави 7.6 млрд. брит. паунда за военно подпомагане на Украйна през последните три години, включително и за попълване на запасите.
Увеличението на правителствените разходи вече напълни до дупка книгите за поръчки. По правило са нужни няколко години преди новите договори да качат продажбите, защото компаниите от сферата на отбраната отчитат сделките след като оръжията бъдат доставени. Очакваните обилни кешови потоци обаче вече предизвика дебат как секторът да похарчи парите.
“Това е въпрос за половин милиард долара … и тъй като фирмите не обичат да държат големи парични суми в балансите си, а едри сделки за поглъщания не са предстоящи, обратните изкупувания на акции и разпределянето на дивиденти са един от начините”, коментира анализатор на Vertical Research Partners.
Корпорациите вече са насочили милиарди долари за обратно изкупуване на акции преди последния прилив на нови поръчки, като някои от тях ползват заеми за целта. Миналата година е била най-силната за този вид сделки на играчите от авиокосмическия и оръжейния бранш както в САЩ, така и в Европа за последните пет години, по данни на “Банк ъф Америка”, въпреки че равнищата остават далеч под стойностите на други сектори.
“Локхийд Мартин” и “Ар Ти Екс” са купили обратно фирмени книжа за почти 19 млрд. щ. долара през 2023-а. В Европа BAE Systems приключи през това лятото тригодишната си програма за тези сделки на стойност 1.5 млрд. брит. паунда и веднага стартира нови покупки за 1.5 млрд. паунда.
Огромните количества на обратните изкупувания с пари на данъкоплатците на щатските оръжейни контрагенти предизвикаха критиките на някои законодатели, които питат дали компаниите инвестират достатъчно средства за нови машини и съоръжения и производство. Мениджърите им пък твърдят, че качват капиталовите разходи, въпреки че връщат пари на инвеститорите.
Анализатори коментират, че корпорациите ще се оглеждат и за нови обекти за сливания и поглъщания, но се опасяват дали едрите покупки няма да бъдат забранени от регулаторите, контролиращи конкурентната среда. В началото на месеца “Райнметал” обяви сделка за придобиването на производителя на части за военни машини от Мичиган Loc Performance. Германската оръжейна група посочва, че покупката ще увеличи възможностите й да спечели договори за бойни машини и тактически камиони за над 60 млрд. щ. долара от американските въоръжени сили.
Главният изпълнителен директор на “Райнметал” Армин Папергер е споделил за анализатори, че мащабът на американската армия и поръчките й си струват компанията да се адаптира към стриктните изисквания за чуждестранните контрагенти в сектора на отбраната, като създаването на отделна корпоративна структура с паралелен мениджмънт и производство на място. “Дори да не хванем някоя голяма риба, ще хванем по-малка, а малката риба струва милиарди в Съединените щати”, обобщава Папергер.
Анализатори на “Банк ъф Америка” отбелязват, че макар и “Райнметал” все още да не е решил как ще финансира сделката, компанията има достатъчно налични средства, както и кредитни линии, за да я придвижи напред, и допълват, че германците очакват да приключат годината с налични средства за около 1 млрд. евро.
Сред другите играчи от бизнеса, сключили сделки в Северна Америка, е Renk – производител на скоростни кутии за танкове, който през 2023-а придоби канадската фирма за компоненти за окачване Genera, Kinetics. Чешката промишлено-технологична холдингова компания Czechoslovak Group участва в търга за бизнеса за муниции на американската Vista Outdoor. BAE Systems плати през миналата година 5.6 млрд. щ. долара за Ball Aerospace – доставчик на важни системи за космическата мисия. Британците финансираха сделката с налични свободни средства и с нов външен дълг.
Увеличена активност се очаква в ставащата все по-конкурентна космическа индустрия на Европа. “Еърбъс”, “Талес” и “Леонардо” искат да обединят някои от дейностите в тази област. Амбицията им е да създадат паневропейски алианс в космическото пространство, подобен на европейския мултинационален шампион за производство на ракети MBDA, твърдят запознати с преговорите лица. Перспективата за по-обхватна консолидация е малко вероятна поради опасения за конкуренцията.
Все още обаче има възможности средноголеми фирми да купят други без регулаторните органи или министерствата на отбраната да се разтревожат особено, смята Байрън Калан от “Кепитъл алфа партнърс”. И добавя, че на пазара в бъдеще могат да излязат и някои частни оръжейни фирми. Калан очаква разходите за отбрана да останат силни и през идните години, но последният скок на поръчките вероятно няма да се повтори, особено след като войната в Украйна приключи. Просто защото това е цикличен бизнес. “Хората говорят за грубо 10-годишен цикъл на търсене, но политиката и оценките на сигурността могат да се променят, както и търсенето на средства за отбрана”, заключава анализаторът.