Рискът от паритет между еврото и щатския долар нараства след тазседмичното орязване на лихвените проценти на еврозоната от Европейската централна банка (ЕЦБ) и опасността от избухване на глобална търговска война, ако Доналд Тръмп се върне в Белия дом.
Само дни след като Тръмп намекна в предизборната си кампания, че Вашингтон може да въведе митнически ставки за стоки от Европа, Китай и други държави, председателката на ЕЦБ Кристин Лагард предупреди, че бариери от различен характер ще бъдат сериозна “низходяща заплаха” за борещата се да се възстанови икономика на блока на еврото. А на 17 октомври тя направи второ поредно понижение на лихвените проценти (и трето за тази година), провокирайки залози за дори по-агресивни бъдещи редукции. Тази злополучна комбинация предизвика низходящо движение на еврото, което вече трета седмица търпи загуби от зелените пари и което падна до най-ниската си котировка към британския паунд от 2022-а насам.
“Паритет евро/долар определено е възможен, ако Тръмп спечели изборите в Съединените щати и изпълни изцяло заплахите си за митата”, коментира Майкъл Харт – старши валутен стратег в “Пикте уелт мениджмънт”. И “Пикте” и “Дойче банк” вече не смятат за екстремен сценария, при който за едно евро ще може да се купи само един щатски долар, а частната банка на “Джей Пи Морган Чейз” и “Ай Ен Джи груп” не изключват вероятността единната европейска валута да потъне до това равнище преди края на годината.
Мрачните нагласи са видни и на пазара на опции, на който търговците трупат негативни залози срещу еврото. Индикаторът за очаквано обръщане на риска през идния месец, показващ колко ще ни струва да купим опции, които печелят при подем на дадена валута в сравнение с онези, залагащи на спада й, в момента е с най-високата си за последните три месеца отрицателна стойност за двойката евро/долар – показател за желанието да се градят позиции срещу единната европейска парична единица.
Опциите за защита срещу по-слабо евро в краткосрочен план са концентрирани за очакван спад в диапазона 1.08-1.07 щ. долара, показват данни на американската компания за финансова инфраструктура Depository Trust & Clearing Corporation. Нараства и интересът към хеджиране на потъването до 1.05 щ. долара, докато търговките операции за паритет засега са съвсем малка част от общия обем.
“Предпочитаме дълги доларови позиции срещу евро заради уязвимостта на Европа от промени във външната политика и перспективата от по-обхватни мита при Тръмп”, обяснява Аруп Чатърджий – стратег в “Уелс Фарго”. Китайският юан, мексиканското песо и японската йена са основните гръмоотводи при нови американски търговски рестрикции, но нестабилната икономика на еврозоната излага еврото на високи колебания. И евентуални митнически ставки на Белия дом ще навредят на глобалната търговия точно когато растежът се забавя и централните банки започнаха да свалят лихвите.
Паричните пазари са отчели в цените 30% вероятност ЕЦБ да понижи лихвите с 0.5% на последното си за тази година официално заседание и 100% за редукции от по 25 базови пункта на всяко заседание на институцията до края на април 2025-а. Еврото се търгува със слаби отклонения около 1.0850 щ. долара на 18 октомври и е напът да приключи трета поред губеща седмица – най-дългият период на загуби от юни насам.
В интервю за агенция “Блумбърг” в началото на седмицата Тръмп описа митата като “най-красивата дума в речника”. Спирайки се специално на Европа, той добави, че най-трудно е с Европейския съюз, “който се отнася толкова лошо с американците, че те имат дефцит”.
Въпреки че изходът от изборите остава неясен, шефът на звеното за глобални валутни анализи на “Дойче банк” Джордж Саравелос подчертава, че глобална търговска война с Китай ще принуди ЕЦБ да ореже лихвените проценти по-агресивно от оценките на пазарите в момента. Което “ще качи лихвените спредове до най-екстремните в история нива и почти ще изравни цените на еврото и долара.