Петър Драмов,
УниКредит Булбанк АД
Рано сутринта в понеделник слуховете, че данните за БВП на Щатите, които излизат във вторник, ще покажат по-голямо от очакваното ускоряване на най-голямата икономика в света, потопиха цените и съответно повишиха доходността на държавните ценни книжа. Във вторник пък ужасната новина, че руски самолет е свален от турските военни, "приземи" доходността на щатските книжа. В сряда стана ясно, че темповете на развитие на китайската икономика са все още по-слаби от очакваното. Понесе се мълвата, че Фед ще забави решението за вдигане на лихвите, защото една по-висока щатска лихва, на фона на все още ниските лихви в световен мащаб, би оскъпила долара и би навредила на експорта. Успоредно с това все по-упорито се твърди, че ЕЦБ ще намали основната лихва или ще разшири финансовите стимули още на срещата на борда си в началото на декември. А мисълта за допълнителните финансови стимули повиши апетита на дилъри и инвеститори към по рискови инвестиции, каквито са корпоративните книжа.
Германските десет годишни държавни облигации поевтиняха със 60 цента в понеделник, но поскъпнаха през следващите дни с 80 цента, в резултат на което излязоха на положителна територия с 20 цента. Така вече шестмесечната тенденция на поскъпване на книжата на Германия се запази.
Индексът на базираната в немската финансова столица Франкфурт фондова борса DAX загуби 200 пункта в началото на седмицата, но в края на периода се повиши с над 400 и така приключи седмицата с добавени 220 пункта и тенденцията за повишаване на индекса, поставена в края на септември, беше спазена.
Цените и на нашите еврооблигационни емисии бяха разклатени сериозно. Загубиха от стойността си в първите дни на седмицата, но след това се окопитиха и поскъпнаха, запазвайки тенденцията към поскъпване, оформила се още в началото на юли.
Цената на най-дългосрочната ни облигация с падеж през 2035 достигна 92.05 евро. През първият работен ден тя загуби 20 цента, но в следващите поскъпна с 5 цента. Въпреки това стойността й за последните четрири месеца е с цели 2 евро по-голяма. Най-активно търгуваните ни емисии – тези с падежи през 2027-а и 2024-а също изпитаха шока от поевтиняване в понеделник, но се стабилизираха и дори леко поскъпнаха през следващите дни. При цена от 98.75 евро се търгува първата от тях, което е със забележителните 7.75 евро по-скъпо спрямо средата на юни. Инвестицията в тази емисия в момента носи възвръщаемост от 2.75% на годишна база. Емисията ни с падеж през 2024 се търгува при цена от 104.05 евро и осигурява доходност от 2.43% годишно. За последните пет месеца тя успя да добави 6 евро към стойността си. Най-краткосрочната ни емисия с падеж през 2022 г. също загуби от блясъка си в понеделник, поевтинявайки с близо 10 цента. Но след това излъска имиджа си и успя да възстанови нивото от 101.22 евро за 100 номинал, осигуряващо 1.8% годишна доходност.
На 23 ноември Българска народна банка организира аукцион за продажбата на емисия с падеж януари 2018 г. с общ номинал 150 млн. лева. Първичните дилъри се състезаваха за тези книжа със 161.5 млн. лева. Коефициентът на покритие е 1.08 пъти и макар и достатъчен, е най-слабият за покупката на книжа от тази емисия за тази година. Учудваща е понижаващата се тенденция на интереса към държавните ни облигации на фона на факта, че залежаващите авоари – свръхрезервите на търговските банки в централната ни банка, си остават близо 6 млрд. лева. Финансовото ведомство одобри поръчки само за 26.5 млн. лв. при средна продажна цена 101.31 лв. и при доходност 0.49% годишно.
На вторичния междубанков пазар на ДЦК книжата с падеж след 10 години се търгуват при 2.55% на годишна база, седемгодишните – при 2%, а петгодишните – при 1.4% на годишна база.
Все още няма обявен емисионен календар на ДЦК за последният месец на годината.