Съоснователят на OpenAI Иля Суцкевер напуска компанията

ChatGPT OpenAI обучение

Един от съоснователите и главните учени на OpenAI, компанията, разработила ChatGPT – Иля Суцкевер я напуска. Той е канадски и американски учен в областта на компютърните науки, изкуствения интелект и машинното обучение.

„След почти десет години реших да напусна OpenAI. За мен беше чест и привилегия да работим заедно“, написа той на своята X (бивша Twitter) страница.

Суцкевер отбеляза, че скоро ще сподели подробности за новия проект, в който участва.

Шефът на OpenAI Сам Алтман нарече Суцкевер „един от най-великите умове“ на своето поколение в публикация. Алтман също посочи, че

Якуб Пачоцки, директор на научните изследвания на компанията, ще заеме мястото на Суцкевер.

ChatGPT е компютърна програма с изкуствен интелект, която може да поддържа диалог с потребителя и да генерира смислени текстове в различни формати. Освен това ChatGPT може да решава математически задачи, да превежда от един чужд език на друг и дори да пише програмен код за мобилни приложения. През януари 2023 г. американският технологичен гигант Microsoft обяви намерението си да инвестира милиарди долари в лабораторията за изкуствен интелект OpenAI, която създаде ChatGPT.

OpenAI представи нов AI модел GPT-4o

Американската компания OpenAI представи мултимодален генеративен модел на изкуствен интелект GPT-4o, който може да анализира звук, изображение и текст в реално време. Компанията планира да го въведе в своите продукти през следващите седмици.

„O“ в името на модела GPT-4o означава „omni“ и се превежда като „всеобхватен“, което според компанията показва, че GPT-4o е мултимодален. Моделът AI има GPT-4 интелигентност и подобрени възможности за работа с изображения и текст, както и аудио и глас. GPT-4o има контекстен прозорец от 128 хиляди токена.

От OpenAI вярват, че

GPT-4o значително ще подобри производителността на чатбота ChatGPT.

Последният вече има гласов режим, но новият AI модел ще бъде насочен към по-голямо взаимодействие с чатбота като асистент, например той може да бъде прекъсван, докато отговаря. Емоциите в гласа на потребителя ще бъдат уловени и самият AI ще може да реагира на действията на потребителя в реално време. Визуалните възможности на ChatGPT също ще се подобрят и в бъдеще чатботът ще може да гледа спортен мач на живо и да обяснява правилата.

GPT-4o се предлага както в платена, така и в безплатна версия на ChatGPT,

но за платени абонати на ChatGPT Plus и Team ограничението за съобщения ще бъде пет пъти по-високо. Ако ограничението бъде надвишено, безплатните потребители ще преминат към GPT-3.5, а платените ще преминат към GPT-4.

Безплатните потребители вече ще могат да търсят в мрежата, да създават графики и да анализират данни, да работят с потребителски файлове и изображения и да запомнят предишни потребителски взаимодействия. Ще имате достъп до GPT Store.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст