Високо напрежение

енерго

Две от електроразпределителните дружества в България са глобени с близо 8 млн. лв. заради това, че са начислявали сметките на абонатите си по показания на "нередовни" електромери – без да са минали през задължителната периодична проверка, която се прави на всички такива измервателни уреди. Случаите са стотици в цяла България. За всеки един от тях е наложена санкция в размер на 20 000 лв. – толкова е минимумът, който предвижда законът.

Следва обаче най-интересното: всеки районен и административен съд в страната сам решава дали при налагането на глобите Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е разтълкувала правилно закона, или не. В резултат има стотици абсолютно противоречиви решения: едни съдилища потвърждават санкциите, а други – ги отменят, точно като на лотария.

В същото време Върховният административен съд мълчи. Защото тези казуси въобще не стигат до него. А и очевидно и никой не го е сезирал, за да уеднакви практиката на "подопечните" магистрати с тълкувателно решение.

Ситуацията е абсурдна. Но е факт.

Защо се получава така? Просто защото съдиите застават на различни становища за това кога е извършено нарушението и дали то е било налице в момента на проверките, направени от ДКЕВР през 2014 и 2015 година.

Съдилищата, които отменят глобите на енергодружествата, казват, че възможността те да бъдат санкционирани за непроверените си електромери се е погасила по давност. Другите съдии обаче твърдят точно обратното: че понеже бездействието на ЕРП-тата е непрекъснато (продължено) и към момента на проверката те все още не са си били изпълнили задължението да занесат електромерите на проверка, то няма през това време как да тече давност. И в този случай глобата се дължи, защото е правилно и законосъобразно наложена.

За да се разбере по-ясно за какво спорят съдиите, ето два примера. Първият е от Русе и засяга "Енерго Про Мрежи" АД: по време на проверка през март 2014 г. КЕВР се натъква на електромер, който е трябвало да премине през периодичен контрол още преди осем години – до края на 2006 година. Но това така и не е направено. А нито ДКЕВР, нито "наследилата я" КЕВР не са правили проверки за изпълнението на това задължение – поне не и преди 2014 година.

След като комисията все пак установява нарушението, за този електромер е наложена санкция в размер на 20 000 лева. Само че тя е оспорена пред съда, въпреки че нарушението е факт и никой не може да го оспори. А в съда следва изненадата: съдията по делото приема, че "доколкото преминаването на периодична проверка на средството за техническо измерване (електромер) е трябвало да стане през 2006 г., то с изтичане на последния ден от тази година и в първия ден на новата 2007 г. задълженото да извърши проверката лице е в забава, т.е. в нарушение. При това положение в процесния случай е налице административното нарушение, извършено на 01.01.2007 година. Не може да бъде споделена тезата, че тъй като изпълнителното деяние е бездействие, то докато трае това бездействие, е налице непрекъснато (продължено) във времето нарушение. Тази теза може да бъде възприета единствено в случаите, в които се касае за едно постоянно по своя характер задължение, чието постоянно неизпълнение би формирало непрекъснато във времето нарушение. Настоящият случай обаче не е такъв. Задължението за извършване на последваща проверка на средството за измерване е свързано със срок и с изтичането на същия нарушението е довършено. В този случай административното нарушение не продължава и в последващ период, напротив – след изтичане на новия срок за периодична проверка би било налице отново едно ново нарушение".

А след като нарушението е довършено на 1 януари 2007 г. и не е продължено, то значи, че оттогава тече и давностният срок, в който може да бъде наказано. Съдът приема, че този срок е бил една година – толкова е предвиждал Законът за административните нарушения и наказания (ЗАНН) към 2007 година. И давността за налагане на наказание е изтекла на 1 януари 2008-а. След тази дата, макар при безспорно нарушение, дружеството не може да бъде наказано. Затова и глобата, наложена от КЕВР, е отменена.

Точно обратното обаче казва съдът във Видин по абсолютно аналогичен случай, след същата по вид проверка и същото нарушение, също констатирано през март 2014 година – само дружеството е различно: там "главният герой" е "ЧЕЗ Разпределение България" АД. В този случай обаче съдът приема, че дружеството не е изпълнило задължението си да поддържа средствата за търговско измерване на електрическата енергия, доставяна на потребителите, в състояние, съответстващо на изискванията,

и потвърждава санкцията от 20 000 лева.

"Възражението за изтичането на давността за образуване на административно-наказателно производство е неоснователно. Задължение на лицензианта е да поддържа средствата за търговско измерване на електрическата енергия, доставяна на потребителите, в състояние, съответстващо на изискванията на Правилата за измерване на количеството електрическа енергия, като това задължение е непрекъснато. Във връзка с това задължение е и задължението му да извършва периодичен контрол върху средствата за измерване. В случая се касае за форма на изпълнителното деяние, изразяваща се в бездействие и при положение че дължимото действие не е изпълнено, то неизпълнението се осъществява във всеки един момент от изпадането в забава до неговото извършване. В случая задължението не е изпълнено и към момента на извършване на проверката от контролните органи. Поради което към момента на образуване на административно-наказателното производство не е изтекла предвидената давност…".

Пак подчертаваме – и двете съдебни решения са окончателни, те не подлежат на друго обжалване и вече са в сила. Само че дават съвсем различно "правосъдие" по абсолютно аналогичен въпрос. А това е нещо, което е напълно недопустимо – поне в страните, в които държавата, барабар с трите й власти, си е на мястото. У нас обаче това е всекидневие, в което на гражданите, а и на фирмите им остава само да се кръстят и да се молят, за да случат на "правилния" съдия. И да чакат ВАС да се намеси, за да уеднакви практиката на съдилищата.

Само че има един въпрос, на който никой не дава отговор: доколко могат да се приемат за достоверни сметките, изчислявани и плащани въз основа на показанията на непроверени електромери?  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст