Проби от река Черна установиха превишение на допустимите стойности на няколко химични елемента от 6 до 20 пъти. Данните са публикувани на сайта на Басейновата дирекция „Източнобеломорски район“.
Проверката е извършена, след като миналата седмица – на 20 август 2023 г. бе подаден сигнал за 150 килограма измряла пъстърва в река Черна. По сигнала са работили съвместно експерти от Басейновата дирекция „Източнобеломорски район“ и от Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Смолян.
Взети са седем проби от повърхностните води на река Черна от Регионална лаборатория – Смолян.
В хода на проверката има установен източник на замърсяване – заустване на отпадъчни води от градски събирателен колектор на изход отлив на тръба към преливник, в жилищен квартал „Устово“, град Смолян. Взети са проби от река Черна преди и след заустването на отпадъчните води.
Те са изследвани по следните показатели: температура, активна реакция (рН), електропроводимост, разтворен кислород, наситеност с кислород, неразтворени вещества, биологично потребление на кислород (БПК5), химична потребност от кислород (ХПК), азот амониев, азот нитратен, азот нитритен, общ азот, общ фосфор (като фосфор), ортофосфати (като фосфор), α СПАВ и хлориди.
За целия обследван участък на река Черна от квартал „Райково“ до квартал „Устово“ се констатира превишаване на допустимите стойности на азот амониев, азот нитритен, ортофосфати и общ фосфор, като превишаването на нормите е различно в зависимост от показателите и местата на пробонабиране. Те са в диапазона от 6 до 20 пъти над нормите. Измерените стойности по биогенни елементи (азотни и фосфорни показатели) са показателни за заустването на непречистени битово-фекални отпадъчни води. Към настоящия момент не са готови резултатите от изпитването за показатели- БПК5 и общ азот.
От резултатите на пробите на повърхностните води от реката преди и след заустването на отпадъчните води от градски колектор се установява въздействие върху водния обект, поради което от Басейновата дирекция „Източнобеломорски район“ (БДИБР) ще образуват административно-наказателно производство по реда на Закона за административните нарушение и наказания.
Измерените при проверката на 20.08.2023 г. стойности на показателите азот амониев, азот нитритен, азот нитратен, ортофосфати и общ фосфор не са значително по-високи от стойностите, измерени при провеждане на националния мониторинг за река Черна в периода 2019 – 2023 година. Въпреки това в посочения изминал период никога не са измервани толкова високи стойности по показател азот амониев.
Следва да се отбележи, че участък от реката е повлиян и от експлоатацията на ВЕЦ „Устово“, като в реката в близост до водноелектрическата централа са установени количества измряла риба.
От БДИБР ще възложат на Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда допълнително пробонабиране и изпитване по биологичния елемент за качество-дънна макробезгръбначна фауна, който отчита изминали замърсявания.
Чак след получаването на резултатите от този мониторинг експертите ще могат да се произнесат в каква степен замърсяването, довело до измирането на рибата, е причинило екологични щети на Черна.
Венемира Мачева