Доларът приключва най-слабата си година от 2020-а насам

валути

2023-а се очертава като най-губещата година за зелените пари от избухването на пандемията заради трупащите се залози, че Федералният резерв ще започне да понижава лихвените проценти след като успешно овладя ценовия подем в Съединените щати. Доларовият индекс на агенция “Блумбърг”, който следи котировките на американската валута към основните й търговски конкуренти, е понижил пазарната си оценка с почти 3% от началото на януари – най-стръмният годишен спад от 2020-а насам. Най-голямата част от срива на щатския долар е през четвъртото тримесечие в резултат на увеличения брой залози, че щатската централна банка ще започне да разхлабва активно паричната си политика през идната година заради забавянето на американското стопанство. Тези очаквания намаляват привлекателността на зелените пари, защото другите големи световни централни банки вероятно ще задържат лихвените си проценти на по-високи равнища за по-дълъг период от време.

Търговците на лихвени суапови контракти вече са вкарали в пазарните оценки орязване на щатските лихви с най-малко 150 базови пункта, като първата редукция се предвижда да се случи още през март 2024-а. Тези прогнози са доста завишени спрямо средата на ноември когато очакванията бяха за намаление на лихвените проценти със 100 точки и са двойно по-високи от заявките на американските парични стратези на последното им за тази година официално съвещание в средата на декември.

По оценка на валутни анализатори, пазарите се позиционират за идеалния икономически сценарий, при който Федералният резерв ще свали лихвите достатъчно, за да стимулира икономиката без да напомпва инфлационен натиск. Което дефакто е движещата сила зад резултатите на зелените пари. Очакванията са щатският долар да остане слаб и през 2024-а в резултат на по-слабите фундаментални показатели на Съединените щати, но не достатъчно, за да предизвика отлив от щатската валута в качеството й на спасително убежище при кризи.

Все пак, резкият срив на американския долар през последните дни подсказва, че може да се очаква временен подем, за да се насити новия диапазон на търговия.

За разлика от щатския долар, британският паунд приключва най-силната си година от 2017-а насам, а швейцарският франк е с най-висока годишна печалба от 2010-а. Британската парична единица е повишила пазарната си оценка към щатската с повече от 5% от началото на 2023-а, което е най-добрият й резултат след поредицата гласувания за BREXIT преди шест години. В Швейцария пък франкът достигна рекордно високи котировки заради засилващото се убеждение на търговците, че Националната банка на страната ще поддържа по-стриктна парична политика в сравнение с партньорите си.

Еврото не се представи чак толкова убедително, но все пак приключва 2023-а с почти 3% ръст спрямо зелените пари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст