Мен политици също са ме обиждали, не съм им искал извинение. Трябва да се върнем на масата на преговорите, за да ги довършим и да има България правителство. Това заяви премиерът в оставка Николай Денков пред репортери в Брюксел, предаде БНТ.
Запитан дали от ПП-ДБ трябва да се извинят на кандидата на ГЕРБ за премиер – Мария Габриел, Денков отговори: “Нека да напомня, че аз бях обиждан многократно от различни политици – Делян Пеевски, Делян Добрев, наскоро и Бойко Борисов се включи. Никога не сте ме чули да искам извинение? В политиката няма място за такива игрички, не сме в детската градина”.
Премиерът подчерта, че мандатът е в ГЕРБ-СДС, те са прекъснали преговорите, затова от ПП-ДБ чакат покана от тях да продължат. “Преговорният екип от едната страна на масата стана, излезе и ни изненада със списък, който не сме одобрили и споразумение, което ние не сме одобрили и не сме подписали”, добави той.
Министър-председателят в оставка е категоричен, че съпредседателят на ПП и финансов министър Асен Василев трябва да остане в следващия кабинет. “Той е най-добрият финансов министър, искам да работя с него”, настоя Денков.
Той е на мнение, че Габриел се е поддала на натиска на други хора и това е проблем. “Когато говорим за преговори, трябва да излезем пред медиите, когато са свършили преговорите и сме постигнали резултат. Голяма част от проблема днес е, че вместо да сме на масата на преговори, ние си говорим през медиите”, счита той.
Премиерът изтъкна, че не е съгласувал никакви текстове с Делян Пеевски, но знае от колегите си, че е имало обаждане, в което те са обяснили на ДПС смисъла на споразумението, върху което ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ работят. “Както и моите колеги обясниха, ако този текст беше съгласуван с Делян Пеевски, щеше да изглежда по съвсем различен начин”, допълни той.
Европейските лидери са на среща на върха в Брюксел, на която ще обсъждат войната в Украйна, ситуацията в Близкия изток и актуални въпроси, свързани с миграцията и селското стопанство. По-рано те се събраха на първата по рода си глобална среща, свързана с прехода към ядрена енергетика.
“Срещата ясно показва, че отношението се е променило във връзка с целите за декарбонизация. Има рязка промяна в политиките, включително на ЕС и ЕК. Бяха дискутирани всички елементи, за да може ядрената енергетика да се развие бързо и безопасно. Финансирането за ядрената енергетика ще влезе в общите инструменти на ЕК”, обясни Денков.