Китайските купувачи на ирански петрол се подготвят да заобиколят новите санкции

Китайските купувачи на ирански петрол се подготвят да заобиколят новите санкции

Частните китайски рафинерии вероятно ще се опитат да купят повече барели черно злато с прикрит произход в очакване на свежите санкции на Съединените щати на износа на иранското гориво, така че да гарантират петролния поток към най-едрия световен вносител.

Камарата на представителите на американския парламент одобри през уикенда по-строги мерки срещу Техеран в отговор на масираната атака срещу Израел и обеща да разшири обхвата им с поредица от мерки, насочени срещу иранските износители. Тези наказания ще се превърнат в закон до броени часове след вота на Сената на 23 април и изпращането на законодателния пакет за подпис от президента Джо Байдън. В новите мерки е включено и изискването за годишна оценка дали китайските финансови институции са участвали в операции, нарушаващи санкционния режим.

Китай отдавна пипа предпазливо, за да не попадне в санкционната мрежа на американците, чиито последни мерки обхванаха чуждестранните пристанища, плавателни съдове и рафинерии, които съзнателно участват в търговията на ирански петрол. Иранският износ за Китай обаче не се очаква да намалее.

Т. нар. рафинерии “чайници” – частните преработватели на черно злато, струпани в провинция Шандун, които са най-големите потърпевши от санкциите на Вашингтон на иранския петролен износ, вече се подготвят за по-стриктен надзор. Мениджъри на рафинериите и търговците, които ги снабдяват със суровини, манипулират маршрутите главно чрез пренатоварване на корабите близо до бреговете на Малайзия и Сингапур или Фуджейра в Оманския залив. Не е изключено някои от фирмите временно да се оттеглят, но натискът върху печалбите вече е висок, твърдят експерти от бранша. Поради което купувачите по-скоро ще поискат по-добри условия заради увеличените пречки пред иранските износители, дори чрез изключване на посредници, за да свалят цените.

През последните години тези “чайници” станаха зависими от по-евтиното черно злато на санкционираните режими и се превърнаха в най-важните вносители на ирански петрол. Това стана възможно благодарение на заобикалянето на мерките, включително използването на юани в трансакциите, вътрешната китайска система за клиринг и сетълмънт (CIPS) и изолираните от едрите търговски играчи локални финансови институции, каквато е “Банка Кунлун”.

Щатските власти обаче могат да проследят някои физически доставки на иранско черно злато с помощта на проследяващите устройства за кораби и сателитни данни и да идентифицират дружествата, помагащи на петролните потоци. По-важният въпрос е дали Вашингтон ще иска да приложи санкциите и да живее с последствията от тях, включително по-високи цени на бензина и дизела в годината на парламентарни избори в САЩ.

Допълнителните мерки определено вкарват нов рисков елемент точно когато суровият петрол е по-скъп, а цените на бензина са с почти 30% по-високи от началото на годината, коментират анализатори от бранша. Други пък се питат дали Белият дом ще направи действително крачка напред и ще засили хватката си, рискувайки инфлация от горивата и недоволен електорат.

Официалните митнически органи на Китай твърдят, че в страната не е влизал ирански петрол от средата на 2022 година. В действителност обаче Пекин е внасял средно по 1.2 млн. барела иранско черно злато от началото на 2023-а, показват данни, събрани от Kpler. Огромният дял от този поток е получен като пратки от друг произход, примерно от Малайзия, където барелите обикновено се прехвърлят от един танкер на друга, давайки възможност на плавателните съдове да се върнат в Иран за повече гориво.

Новите рестрикции, ако бъдат прилагани на практика, могат да засегнат износа на 200 до 500 хил. барела дневно, коментира Амрита Сен – съосновател и директор на проучванията на “Енърджи аспектс”. По данни на “Блумбърг” от устройствата, следящи движението на корабите, износът на иранско черно злато и деривати е бил 1.5 млн. барела дневно през март.

“Голдмън Сакс груп” обаче не очаква новия американски закон да причини сериозни нарушения на предлагането, защото “Иран вече се сблъска с най-тежките санкции в историята си и ефектът от по-широки санкции до голяма степен ще зависи от прилагането им”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст