Европейските банки заделят усилено пари, за да покрият потенциални загуби от необслужвани кредити, предизвикани от промяната на климата, в отговор на натиска от главния им регулатор. Близо 55% от кредиторите вече включват в сметките рисковете, произтичащи от околната среда, когато набират капитал за неутрализиране на икономическите последствия от тежки икономически условия или несигурност – с 16% повече отколкото през 2023-а, обяви Европейската централна банка на 29 юли във Франкфурт.
ЕЦБ полага усилия да подготви кредитните институции за загубите от нови видове риск, между които и екстремно време и въздействието на прехода към по-зелена енергия върху клиентите. Някои банки се противят на тази инициатива и предупреждават, че допълнителните климатични буфери ги поставят в неизгодно положение спрямо конкурентите от Съединените щати, където няма такива изисквания.
Растящият дял на банките, които вземат предвид опасностите от промените на околната среда е признак, че препоръките на ЕЦБ “са били осмислени и приети”, посочва контролният орган в проучването си. Но допълва, че “все още предстои дълъг път” от гледна точка на управлението на климатичните и на другите рискове.
Методите, с които си служат кредиторите, не са съизмерими с техните инвестиции и дори са в противоречие с тях в много случаи, посочват европейските централни банкери. И изтъкват факта, че банките използват специфични данни за изчисляване на очакваните кредитни загуби, но много от тях игнорират тази информация когато трябва да решат дали не се е влошило качеството на кредитните им портфейли. Подобни анализи се правят основно на равнище индивидуални длъжници “с много ограничена употреба на колективни оценки”, допълва ЕЦБ.