В ЦИК нямат нагласи за удължаване на изборния ден, който към 20.00 официално приключва. Когато пред секциите в посочения час има чакащи, които желаят да упражнят своя вот, те ще могат да го направят.
Засега спрелите машини за гласуване в страната са около 150 броя, което според ЦИК не е повод за безпокойство на фона на общо 9366 устройства. При 245 машини в чужбина около 20 са отказали да работят. Независимо от проблемите, избирателите във всяка една секция са можели да упражнят правото си на глас, тъй като в тях е имало възможност да гласуват с хартия.
Очаква се, че в секциите, които са само с хартиени бюлетини, членовете на комисиите по-бързо ще се справят с преброяването им, тъй като при този случай протоколът е по-улеснен за попълване. По-лесно ще стане и преброяването и в чужбина, тъй като там няма видеонаблюдение.
По отношение на проблема с машините основното обяснение е, че хартията е по-различна от тази, използвана при предишното гласуване. Тя надлежно е сертифицирана и защитена според указанията, но тъй като вероятно е по-плътна, по-лесно изхабява принтерите. В случаите, когато излезе чисто бяла бюлетина, избирателят е имал право да гласува втори път с машина, но е можел да го направи с хартия, като в ЦИК – в рамките на деня – приеха указания на кои редове в протокола тази промяна да бъде описана.
Както по-рано обяви говорителката на ЦИК Росица Матева, машинната бюлетина може да бъде без печат, но хартиената трябва да има два печата, тъй като само с един се смята за невалидна. Освен това от ЦИК отново повтарят, че при видеонаблюдението не е задължително всяка една бюлетина да се вижда пред камерите, а е достатъчно да се вижда как членовете на секционната комисия броят бюлетините.